Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. února 2020 Dorota

Strážníkem v osmnácti? Kde je problém?

18. 08. 2017 14:33:45
Řady městské policie nově rozšíří mladí rekruti ve věku od osmnácti let. Kritici varují: "Jsou příliš mladí, nezkušení, podléhají emocím" Možná jo, možná ne. Problém vidím jinde. Problém je Škola.

Doteď byla podmínka nástupu k policii věk minimálně dvacet jedna let. Proto ten poprask.

Na úvod říkám, že do určité míry souhlasím s kritiky nového opatření v tom, že jsou mladí lidé nepříliš připravení na plnění zodpovědné role městského strážníka. Přeci jen se potenciální zájemci hned po škole šupem vrhnou do ulic, kde budou řešit přestupky, konflikty a celou řadu nestandardních situací. Vše se bude točit ve velké většině případů kolem lidí a mezilidských vztahů, což je bezpochyby náročná práce. A i když půjde o pověstné (a pro strážníky bohužel rutinní) nasazování botiček, bude strážník jednat s lidmi. A to často s lidmi naštvanými a otrávenými nemilým dárkem.

Jak se s tím vypořádá takový mladý, "nezkušený člověk příliš podléhající emocím"?

A jak se s tím vypořádají kolegové a kolegyně strážníci, kterým už bylo jednadvacet? A jak se s tím vypořádají strážníci, kterým už bylo řekněme čtyřicet?

Podle kritiků nového zákona mají ti starší více zkušeností, takže jsou pro výkon profese lépe vybavení.

A proč ti mladší nejsou?

Klíčem k odpovědi je podle mého názoru Škola.

Vůbec tím ale nemám na mysli, že by škola selhávala při přípravě dětí a studentů na povolání strážníků a podobné profese. A vůbec nemám v úmyslu mudrovat nad tím, jak by měla školní výuka vypadat a jaké moderní metody by se měly uplatňovat, abychom umožnili vzdělání pro profese tzv. současného světa.

Problém je podle mě Škola s velkým Š.

Lépe řečeno, problém je povinná školní docházka. To jest systém, který nutí děti sedět osm a více let ve školních lavicích, aniž by se jich někdo zeptal, jestli to tak chtějí.

Zkuste sami zavzpomínat. Ráno do školy, poslušně sedět v lavici, zapisovat si výklad učitele, svádět vnitřní boj mezi nudou a vynucenou pozorností, přemýšlet o tom, co budu dělat, až konečně zazvoní.

A takhle několik let v kuse.

To by se samo o sobě asi dalo vydržet a většina z nás to také vydržela. Jenže tahle ta Škola postupně a cíleně vytvářela odpovědné (= poslušné) občany, zbavovala nás samostatného myšlení a zpracovávala nás pro pozdější použití v rámci zaběhnutého systému.

A ať už na to máte názor jakýkoli, a já se s vámi v tomto ohledu nechci přít, nejspíš se shodneme v tom, že nám tahle ta Škola neumožnila ani za mák rozvoj samostatné osobnosti.

Tahle ta Škola byla jakýmsi chovným skleníkem, kam jsme chodili, kde jsme se nechávali formovat a kde jsme se více či méně snažili vstřebávat důležité informace. Ale rozhodně jsme neměli čas ani prostor pro kontakt s reálným světem za okny školního zařízení.

A právě o to mi jde. Škola bere dětem a mladým lidem čas (ty dlouhé roky) a prostor (zdi budovy) pro to, aby měli možnost dorůst a dozrát ve skutečném světě.

Existují antropologické studie i pěkně čtivé knižní publikace o tom, co udělá s dětmi svoboda a možnost vyrůstat v prostředí bez diktátu a zcela přirozeně mezi dospělými. Bez Školy.

Například profesor Peter Grey, což je respektovaný badatel a autor na poli vývojové psychologie, často a rád zmiňuje zapomenuté domorodé kmeny, kde děti vyrůstají ve společnosti dospělých a učí se od nich přirozeným způsobem, nejčastěji formou hry. Jak říká, tihle sběrači a lovci se od malička učí přijmout odpovědnost za sebe a svůj kmen tak nějak samovolně. Nesedí v lavicích, kde by do nich někdo tloukl hodnoty, mají možnost běhat po venku a zkoušet si vše v reálném světě.

A že i u těchto domorodců je co se učit. Jak přežít v přírodě, jak si obstarat potravu, jak ji skladovat, rozpoznat tisíce bylin, vyznat se v počasí... Na rozdíl od nás ale nezabíjí čas sezením v lavicích, takže už třeba v těch zlomových osmnácti letech jsou schopni se o sebe postarat a ještě vrchovatě přispět do společné mísy svého kmene.

Pokud dokáží tohle, pak bychom o nich nejspíš mohli prohlásit, že jsou dostatečně vyzrálí, zodpovědní a nejspíš i emočně stabilní.

Takže i ti osmnáctiletí "nezkušení lidé příliš podléhající emocím" mají prokazatelně potenciál zastávat odpovědnou práci. Jen musí mít dostatečný prostor k tomu dozrát.

A Škola jim v tom nejspíš příliš nepomáhá.

Obávám se, že to není jenom problém zájemců o práci u městské policie. Myslím, že tím trpí obecně naše civilizace. To jen tato epizoda o "nevyzrálých a příliš emocím podléhajících" mladých zájemcích o práci u městské policie odhalila praktický rozměr problému zvaného Škola.


Na závěr:

Když nad tím přemýšlím, napadá mě jedna výjimka. Pamatuji si, kterak městská policie (třeba ta v našem městě) mnohokrát deklarovala a politici jí zejména před volbami dávali za pravdu, že tu je pro lidi. Že chce být partnerem lidí, chce lidem pomáhat... ne je prudit a komplikovat jim život. Bohužel, opak bývá skutečností. Městská policie se často stává nástrojem represe, pokutování a absurdit typu nahánění psů bez vodítka. Pokud je tedy toto smyslem existence městské policie, pak je vše v pořádku a já mohu konstatovat, že je Škola tou pravou institucí, aby vychovávala adepty pro práci u městské policie.

Autor: Pavel Kovařík | pátek 18.8.2017 14:33 | karma článku: 15.84 | přečteno: 768x

Další články blogera

Pavel Kovařík

Biomatky patří zavřít!

Domácí porod by měl být postaven mimo zákon a měl by být postihován bezohlednými tresty. Nikdo nemá právo ohrožovat život nenarozeného dítěte. Stíhat by se měli všichni, kdo k tomu jakýmkoli způsobem napomáhají.

17.2.2020 v 6:41 | Karma článku: 43.23 | Přečteno: 24044 | Diskuse

Pavel Kovařík

Přežijeme bez povinné školní docházky?

Povinnou školní docházku máme v českých zemích přibližně 150 let. O reformě českého školství se přitom v posledních dekádách mluví nepřetržitě. Co když ale místo sofistikovaných reforem povinnou školní docházku jednoduše zrušíme?

11.2.2020 v 17:38 | Karma článku: 25.73 | Přečteno: 1395 | Diskuse

Pavel Kovařík

Lidovci. Životaschopná alternativa?

Lidovci si zvolili nového předsedu a současně obměnili nejužší vedení strany. Přestože to byla vynucená obměna kvůli předčasnému odchodu Marka Výborného z funkce, nejbližší cíle zůstávají.

27.1.2020 v 18:16 | Karma článku: 17.38 | Přečteno: 437 | Diskuse

Pavel Kovařík

Babiš a Hamáčkovo rázné bouchnutí do stolu v cukrárně

Co přesně obsahuje závěrečný audit Evropské komise týkající se střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, zatím nevíme. Je ale téměř jisté, že to nebude nic, co by jasně vyvrátilo dosud veřejně propíraná podezření.

2.12.2019 v 16:48 | Karma článku: 22.92 | Přečteno: 739 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimíra Bošková

Podpořili soudci sebeusmrcení pacienta?

Přečetla jsem si informaci německého Spolkového ústavního soudu (na webu této instituce) o jeho rozsudku na téma asistované sebevraždy (nikoli usmrcení přímo rukou lékaře). Čekám na komentáře.

26.2.2020 v 19:45 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 43 | Diskuse

Alexandra Dítětová

Klimatičtí aktivisté, koronavirus a my ostatní

Čeští klimatičtí aktivisté vydali brožuru s názvem „Klimatická spravedlnost bude, jenom se to musí dobře zorganizovat“. Zapomněli dopsat, co si říkají zatím jen potichu mezi sebou – my už vás k ní donutíme, ať chcete nebo ne.

26.2.2020 v 16:20 | Karma článku: 28.61 | Přečteno: 494 | Diskuse

Lumír Vitha

Ovečky a roušky aneb Češi opět tahají za špatný konec

Zpropadený koronavirus! Z Číny už se přelil do Evropy a dokonce utahuje smyčku kolem naší českomoravské kotliny.

26.2.2020 v 12:38 | Karma článku: 22.85 | Přečteno: 875 | Diskuse

Ondřej Havelka

Mohamed a Ruda: kulturně–náboženský superstřet

Jeden z deseti Mohamedů se po prvním kulturním šoku ihned vrátí do rodné vesnice a nasytí starousedlíky historkami o zvrhlých turistech z Evropy. Jeden z deseti Mohamedů je tak znechucen, že se v mešitě radikalizuje...

26.2.2020 v 10:41 | Karma článku: 18.59 | Přečteno: 760 | Diskuse

Karel Januška

Zákon o střetu zájmů

Logické rozpory a nepochopení spravedlivého soudnictví. V demokratickém státě má každý občan právo na spravedlivý rozsudek. Návrh zákona o střetu zájmů zlepšení nepřinese.

26.2.2020 v 8:12 | Karma článku: 14.08 | Přečteno: 290 | Diskuse
Počet článků 76 Celková karma 28.78 Průměrná čtenost 1514

Sociolog a PR konzultant

www.kovarikpr.cz

Najdete na iDNES.cz