Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Strážníkem v osmnácti? Kde je problém?

Řady městské policie nově rozšíří mladí rekruti ve věku od osmnácti let. Kritici varují: "Jsou příliš mladí, nezkušení, podléhají emocím" Možná jo, možná ne. Problém vidím jinde. Problém je Škola.

Doteď byla podmínka nástupu k policii věk minimálně dvacet jedna let. Proto ten poprask.

Na úvod říkám, že do určité míry souhlasím s kritiky nového opatření v tom, že jsou mladí lidé nepříliš připravení na plnění zodpovědné role městského strážníka. Přeci jen se potenciální zájemci hned po škole šupem vrhnou do ulic, kde budou řešit přestupky, konflikty a celou řadu nestandardních situací. Vše se bude točit ve velké většině případů kolem lidí a mezilidských vztahů, což je bezpochyby náročná práce. A i když půjde o pověstné (a pro strážníky bohužel rutinní) nasazování botiček, bude strážník jednat s lidmi. A to často s lidmi naštvanými a otrávenými nemilým dárkem.

Jak se s tím vypořádá takový mladý, "nezkušený člověk příliš podléhající emocím"? 

A jak se s tím vypořádají kolegové a kolegyně strážníci, kterým už bylo jednadvacet? A jak se s tím vypořádají strážníci, kterým už bylo řekněme čtyřicet?

Podle kritiků nového zákona mají ti starší více zkušeností, takže jsou pro výkon profese lépe vybavení.

A proč ti mladší nejsou?

Klíčem k odpovědi je podle mého názoru Škola.

Vůbec tím ale nemám na mysli, že by škola selhávala při přípravě dětí a studentů na povolání strážníků a podobné profese. A vůbec nemám v úmyslu mudrovat nad tím, jak by měla školní výuka vypadat a jaké moderní metody by se měly uplatňovat, abychom umožnili vzdělání pro profese tzv. současného světa. 

Problém je podle mě Škola s velkým Š.

Lépe řečeno, problém je povinná školní docházka. To jest systém, který nutí děti sedět osm a více let ve školních lavicích, aniž by se jich někdo zeptal, jestli to tak chtějí. 

Zkuste sami zavzpomínat. Ráno do školy, poslušně sedět v lavici, zapisovat si výklad učitele, svádět vnitřní boj mezi nudou a vynucenou pozorností, přemýšlet o tom, co budu dělat, až konečně zazvoní.

A takhle několik let v kuse.

To by se samo o sobě asi dalo vydržet a většina z nás to také vydržela. Jenže tahle ta Škola postupně a cíleně vytvářela odpovědné (= poslušné) občany, zbavovala nás samostatného myšlení a zpracovávala nás pro pozdější použití v rámci zaběhnutého systému.

A ať už na to máte názor jakýkoli, a já se s vámi v tomto ohledu nechci přít, nejspíš se shodneme v tom, že nám tahle ta Škola neumožnila ani za mák rozvoj samostatné osobnosti.

Tahle ta Škola byla jakýmsi chovným skleníkem, kam jsme chodili, kde jsme se nechávali formovat a kde jsme se více či méně snažili vstřebávat důležité informace. Ale rozhodně jsme neměli čas ani prostor pro kontakt s reálným světem za okny školního zařízení.

A právě o to mi jde. Škola bere dětem a mladým lidem čas (ty dlouhé roky) a prostor (zdi budovy) pro to, aby měli možnost dorůst a dozrát ve skutečném světě. 

Existují antropologické studie i pěkně čtivé knižní publikace o tom, co udělá s dětmi svoboda a možnost vyrůstat v prostředí bez diktátu a zcela přirozeně mezi dospělými. Bez Školy.

Například profesor Peter Grey, což je respektovaný badatel a autor na poli vývojové psychologie, často a rád zmiňuje zapomenuté domorodé kmeny, kde děti vyrůstají ve společnosti dospělých a učí se od nich přirozeným způsobem, nejčastěji formou hry. Jak říká, tihle sběrači a lovci se od malička učí přijmout odpovědnost za sebe a svůj kmen tak nějak samovolně. Nesedí v lavicích, kde by do nich někdo tloukl hodnoty, mají možnost běhat po venku a zkoušet si vše v reálném světě.

A že i u těchto domorodců je co se učit. Jak přežít v přírodě, jak si obstarat potravu, jak ji skladovat, rozpoznat tisíce bylin, vyznat se v počasí... Na rozdíl od nás ale nezabíjí čas sezením v lavicích, takže už třeba v těch zlomových osmnácti letech jsou schopni se o sebe postarat a ještě vrchovatě přispět do společné mísy svého kmene.

Pokud dokáží tohle, pak bychom o nich nejspíš mohli prohlásit, že jsou dostatečně vyzrálí, zodpovědní a nejspíš i emočně stabilní.

Takže i ti osmnáctiletí "nezkušení lidé příliš podléhající emocím" mají prokazatelně potenciál zastávat odpovědnou práci. Jen musí mít dostatečný prostor k tomu dozrát.

A Škola jim v tom nejspíš příliš nepomáhá.

Obávám se, že to není jenom problém zájemců o práci u městské policie. Myslím, že tím trpí obecně naše civilizace. To jen tato epizoda o "nevyzrálých a příliš emocím podléhajících" mladých zájemcích o práci u městské policie odhalila praktický rozměr problému zvaného Škola.

Na závěr:

Když nad tím přemýšlím, napadá mě jedna výjimka. Pamatuji si, kterak městská policie (třeba ta v našem městě) mnohokrát deklarovala a politici jí zejména před volbami dávali za pravdu, že tu je pro lidi. Že chce být partnerem lidí, chce lidem pomáhat... ne je prudit a komplikovat jim život. Bohužel, opak bývá skutečností. Městská policie se často stává nástrojem represe, pokutování a absurdit typu nahánění psů bez vodítka. Pokud je tedy toto smyslem existence městské policie, pak je vše v pořádku a já mohu konstatovat, že je Škola tou pravou institucí, aby vychovávala adepty pro práci u městské policie. 

Autor: Pavel Kovařík | pátek 18.8.2017 14:33 | karma článku: 16,09 | přečteno: 769x
  • Další články autora

Pavel Kovařík

Pohádky z periferie

Kam zmizely důležité dokumenty? Co radnice tají? Platí prohlášení představitelů radnice, nebo jsou to jen laciné předvolební kejkle?

8.6.2022 v 20:02 | Karma: 13,38 | Přečteno: 321x | Diskuse| Politika

Pavel Kovařík

Roušky pro neočkované učitele. Stigma pohledem sociologa

Učitelé, kteří se nenechali očkovat, musí od začátku listopadu ve třídách nosit roušky. Proč je to špatný nápad a co k tomu říká sociologie?

2.11.2021 v 7:08 | Karma: 29,76 | Přečteno: 894x | Diskuse| Společnost

Pavel Kovařík

Právo bránit se se zbraní v ruce: Budeme po sobě více střílet?

Ústavní zákon bránit se se zbraní v ruce začne platit za pár dnů. Máme se bát zvýšené míry násilí se zbraní v ruce? Nakolik jsou obavy o militarizaci české společnosti oprávněné?

19.8.2021 v 11:47 | Karma: 21,16 | Přečteno: 603x | Diskuse| Společnost

Pavel Kovařík

Ghetto uprostřed města. Paradox tažení proti nežádoucím

Některá města dlouhodobě trápí oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů, stručně řečeno ghetta. Znojmo si takové ghetto pořídí rozhodnutím vlastní radnice. Důvodem jsou podle starosty tzv. „nepřizpůsobiví".

18.8.2021 v 7:03 | Karma: 16,21 | Přečteno: 991x | Diskuse| Politika

Pavel Kovařík

Školy mají učit děti vlastnímu názoru. Umí to?

Vytvořit si a obhájit vlastní názor, to by se podle výzkumu PAQ Research měly naučit děti ve školách. Dokáží to školy? Nechceme od nich příliš? A nezapomínáme při tom všem na něco?

16.4.2021 v 17:26 | Karma: 13,70 | Přečteno: 338x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 90
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1590x
Sociolog a PR konzultant

www.sociolog.cz | www.kovarikpr.cz