Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. února 2020 Dorota

Poplatky pro podnikatele jako příspěvek na cizí mejdan

16. 02. 2018 7:01:48
Znojemská radnice zavádí ubytovací poplatky; další zátěž pro podnikatele po sérii jiných omezení. Celé to má navíc absurdní rozměry a tyto poplatky jsou spíše odplatou pro vzpurné podnikatele.

Přesněji jde o místní poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt, a to ve výši 10 korun za ubytovaného hosta za noc.

Tento typ poplatku je napříč Českou republikou celkem běžnou praxí. Otázka ovšem je, jaký je jeho skutečný přínos a nakolik je to jen další forma administrativní a finanční zátěže pro podnikatele, aniž by z toho oni samotní měli nějaký užitek. To nemluvím o všech těch EET, kontrolních hlášeních a povinných výkazech na všechny strany, ke kterým radnice naloží ještě povinné poplatky.

Smutné je, že tento poplatek potvrdila drtivá většina zastupitelů (25 z 28 přítomných), a to včetně zastupitelů ODS, kteří měli v posledních volbách heslo "Více svobody a méně byrokracie!". Vskutku zvláštní pojetí svobody. Proti poplatkům byl slovy pouze JEDEN zastupitel a dva se hlasování zdrželi.

Z mého pohledu je to celé nefér způsob, jak může radnice bezpracným způsobem vyrazit z lidí další peníze, aniž by politici museli také sami vyvinout úsilí. Pochybuji, že k tomuto kroku došlo po diskusi s podnikateli a ani jsem nic takového nezaznamenal. Bohužel, samotní podnikatelé nemají žádnou možnost se tomu jakkoli bránit. Jediné, co mohou, je nečinně přihlížet, jak jejich peníze utrácí někdo jiný. Zjednodušeně řečeno, podnikatelé v ubytování zatáhnou útratu za cizí mejdan.

Možná si teď říkáte, ty s tím naděláš, deset korun není zas tolik.

Jenže.

Nejsou to jenom poplatky za ubytování. Na sklonku roku zdražila znojemská radnice dvacetinásobně poplatek za parkovací kartu pro podnikatele. Dříve zdražila nájem za předzahrádky (asi v rámci snah za oživení centra města) a také zavedla přísnější regulace na umisťování reklamy ve výlohách (mluvím o výlohách, a to včetně soukromých budov, nikoli fasádách nebo stojanech na chodnících).

Zpět k poplatkům za ubytování. V případě Znojma jde v úhrnu za rok o více než 840.000 Kč (pokud vezmu poslední známé údaje o počtu přenocování ve městě Znojmě z roku 2016). Nikde nezaznělo, jak KONKRÉTNĚ chce radnice tyto peníze investovat. Starosta města pouze uvedl, že vybrané peníze převedou do nově vzniklé společnosti ZnojmoRegion, která bude mít na starost propagaci města.

Osobně moc nevěřím, že znojemská radnice nebo jí založená společnost dokáže vybrané peníze efektivně využít ku prospěchu podnikatelů v cestovním ruchu. Stačí se totiž podívat do statistik. Mezi roky 2013 a 2016 klesl počet ubytovaných hostů ve Znojmě o více než 20 procent! Naproti tomu za stejné období výrazně narostl počet návštěvníků v celém kraji, ale Znojmo toho nijak zvlášť nedokázalo využít. A to se radnice chlubí, jak rozvíjí turismus a vydává statisíce ročně na propagační kampaně. Ať už si budu o poplatku za ubytování myslet cokoli, na základě čeho chce znojemská radnice ve světle těchto údajů tvrdit, že s penězi na propagaci dokáže zacházet lépe, než samotní podnikatelé?!

A vůbec podivně na mě působí logika, se kterou starosta města očekává, že tyto vybrané peníze půjdou na marketing, který se, cituji, "pozitivně projeví u všech podnikatelů v oboru gastronomie, hotelnictví a dalších služeb, nejen u členů spolku, a tak půjde o dobře investované peníze."

Shrňme si to. Město vybere stovky tisíc za ubytovací poplatky od podnikatelů, kteří provozují penzion, hotel či jiný typ ubytovacího zařízení. Tyto finanční prostředky pošle destinační společnosti, která za ně těmto podnikatelům bude dělat marketing, aniž by o to stáli. Navíc za tyto peníze bude dělat marketing také ostatním podnikatelům, kteří do rozpočtu nijak nepřispěli. O tom, jak se budou peníze vynakládat, ovšem bude rozhodovat jen úzká skupina lidí.

Fajn, jsem pro, aby radnice všemožně podporovala podnikatele v cestovním ruchu. To není vždy pouze o penězích, stačí se zamyslet nad tím, co píšu tady v tom článku. Jsem pro, aby radnice zaštiťovala marketing města, aby to dělala profesionálně a efektivně. Pak ať na to vyčlení peníze z rozpočtu, získá dotace nebo přesvědčí podnikatele, aby na to dobrovolně přispěli. Ale proč by měl někdo nedobrovolně platit propagaci někomu dalšímu, aniž by do toho mohl mluvit? Nemluvě o tom, že vyhlídky na návratnost konkrétně této investice jsou přinejmenším nejisté.

Celá ta absurdita má ještě jeden rozměr. Když město zakládalo zmiňovanou destinační marketingovou společnost ZnojmoRegion, zvalo do ní i další podnikatele. Přílišné ohlasy to ale až na pár výjimek, vesměs zakládajících členů, nemělo. Radnice totiž nastavila členské poplatky ve výši několika tisíc korun, podle typu členství i řádově více, ale nedokázala za to nabídnout adekvátní protihodnotu. Jednoduše řečeno, za tyto peníze si většina podnikatelů dokáže udělat vlastní propagaci mnohem efektivněji. Jelikož ale podnikatelé nesplnili očekávání radnice a houfně nepodávají přihlášky do destinační společnosti, tak jim radnice za trest napařila aspoň poplatky za ubytování, aby získala potřebné peníze do rozpočtu nově vzniklé společnosti.

Mně to prostě nepřipadá fér.

Je téměř jisté, že nově schválené poplatky nemají pro podnikatele, kterých se to týká, žádný přínos. Nejsem si ani jistý, jestli to má vůbec nějaký přínos pro obyvatele Znojma. Takže - jaký to má vůbec smysl?

Možná se ale ptejme spíše slovy klasika, Cui bono, komu to slouží?

Autor: Pavel Kovařík | pátek 16.2.2018 7:01 | karma článku: 24.21 | přečteno: 883x

Další články blogera

Pavel Kovařík

Biomatky patří zavřít!

Domácí porod by měl být postaven mimo zákon a měl by být postihován bezohlednými tresty. Nikdo nemá právo ohrožovat život nenarozeného dítěte. Stíhat by se měli všichni, kdo k tomu jakýmkoli způsobem napomáhají.

17.2.2020 v 6:41 | Karma článku: 43.23 | Přečteno: 24044 | Diskuse

Pavel Kovařík

Přežijeme bez povinné školní docházky?

Povinnou školní docházku máme v českých zemích přibližně 150 let. O reformě českého školství se přitom v posledních dekádách mluví nepřetržitě. Co když ale místo sofistikovaných reforem povinnou školní docházku jednoduše zrušíme?

11.2.2020 v 17:38 | Karma článku: 25.73 | Přečteno: 1395 | Diskuse

Pavel Kovařík

Lidovci. Životaschopná alternativa?

Lidovci si zvolili nového předsedu a současně obměnili nejužší vedení strany. Přestože to byla vynucená obměna kvůli předčasnému odchodu Marka Výborného z funkce, nejbližší cíle zůstávají.

27.1.2020 v 18:16 | Karma článku: 17.38 | Přečteno: 437 | Diskuse

Pavel Kovařík

Babiš a Hamáčkovo rázné bouchnutí do stolu v cukrárně

Co přesně obsahuje závěrečný audit Evropské komise týkající se střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, zatím nevíme. Je ale téměř jisté, že to nebude nic, co by jasně vyvrátilo dosud veřejně propíraná podezření.

2.12.2019 v 16:48 | Karma článku: 22.92 | Přečteno: 739 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Nechutné zpochybňování počtu účastníků na akcích chvilkařů pokračuje

Letošní premiérové vystoupení chvilkařů, zahájení demokratické „štafety“ od krajského města k městu, vzbudilo mezi veřejností opět dohady, zda čísla o počtu účastníků jsou reálná.

26.2.2020 v 17:20 | Karma článku: 21.88 | Přečteno: 899 | Diskuse

Jan Ziegler

V Řecku zmizely peníze pro migranty neznámo kam

Je to smutný příběh. Řecká vláda opakovaně pláče nad tím, že nezvládá problémy s uprchlíky a nabádá ostatní členské země Evropské unie, aby si jich část převzaly. Jenomže si za potíže také může sama.

26.2.2020 v 17:20 | Karma článku: 24.20 | Přečteno: 545 | Diskuse

Petr Burian

Křeček prý štěká

V bitvě o Křečka na postu ombudsmana jsem se stále nedozvěděl, co mu jeho kritici vyčítají. A vzhledem k tomu, že to nevědí ani oni sami, vydal jsem se dle hesla "když nejde Křeček k blogerovi, musí bloger ke Křečkovi" to zjistit.

26.2.2020 v 16:46 | Karma článku: 30.06 | Přečteno: 534 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Noční vlk Foldyna unikl z oranžového kriminálu

Nedalo mu to žádnou práci, dveře byly otevřené a jediný problém byl v tom, že ho z nich nikdo nevykopl. Musel odejít sám a bez trnové koruny vyhozeného mučedníka. Jeho první kroky na svobodě mířily ke kolegům - vlčím vlastencům...

26.2.2020 v 12:46 | Karma článku: 34.30 | Přečteno: 2649 | Diskuse

Karel Vašíček

Na obzoru Covid-19

Zprávy ze světa jsou alarmující. Koronavir nazvaný Covid-19, který se rozšířil v Číně je blízko našich hranic. Itálie je v ohrožení a vzhledem k cestovnímu ruchu v Česku, zaměřeném do Itálie, je otázkou několika týdnů.

26.2.2020 v 12:36 | Karma článku: 8.56 | Přečteno: 469 | Diskuse
Počet článků 76 Celková karma 28.78 Průměrná čtenost 1514

Sociolog a PR konzultant

www.kovarikpr.cz

Najdete na iDNES.cz