Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. února 2020 Dorota

Povinné školní dílny jsou jen dalším projevem bezradnosti

23. 02. 2018 7:18:00
Povinné dílny nebo branná výchova? Oboje je jen další ukázka naprosté bezradnosti centrálních plánovačů. Dost možná je to také předsmrtná křeč veřejného školství. Cesta ven je přitom poměrně jednoduchá...

Povinné školní dílny jako cesta k lepším zítřkům

Škola, dílna lidskosti,

napsal hodně dávno Jan Ámos Komenský.

Zdá se, že se jeho vize začíná naplňovat. Doslova. Do dvou let nám žáky základních škol povinně naženou do dílen a na školní zahrádky. Už vidím radostné tváře dětí s údernickou písní na rtech, kterak se pilkou a kladívkem propracovávají k lepší budoucnosti.

Dost sarkasmu.

Povinné školní dílny jako ukázka bezradnosti

Ve své podstatě je asi jedno, jestli to jsou povinné dílny nebo branná výchova nebo něco dalšího. Všechno to ukazuje na jediné. Bezradnost architektů veřejného školství.

Pro mě osobně je to další a možná i zásadní důvod, proč je systém povinné školní docházky špatně. Před časem jsem napsal článek, proč si myslím, že je škola na konci s dechem a brzy budeme svědkem jejího zániku. Ono to přijde možná dřív, než by se jeden nadál.

Konkrétně na případu zavádění povinných dílen se ukazuje, čemu, respektive komu, systém veřejného školství slouží. Obávám se, že to není veřejnost, natož abychom se bavili o zájmu dětí samotných (!).

Komu vlastně škola slouží? A co děti?

Pořád slýcháme,

- "máme málo řemeslníků",

- "máme málo kvalifikované pracovní síly v průmyslu",

- "je nízký zájem o učňovské obory".

Přeloženo, nikdo nechce dělat práci, za kterou nedostane dobře zaplaceno (mimo jiné kvůli neustálému odstřelování české koruny ze strany centrální banky), vlastníci továren nemohou sehnat dělníky k pásům, učitelé na učilištích nemají koho učit.

Takže vlastně nevíme, co s nepotřebnými školami a vyhořelými učiteli (omlouvám se všem učitelům, ale nějak na mě už doléhá, jak neustále čtu, jak je málo učitelů a jak je dnešní žáci psychicky vyčerpávají). Zato víme, co potřebuje průmysl. A ještě lépe to vědí centrální plánovači, zástupy úředníků a představitelů politických stran, kteří potřebují obhájit svou existenci.

Lekce z historie nebo dystopický román?

Když se nad tím zamyslíte, je to jako vystřižené z nějakého dystopického románu. Aldous Huxley napsal už ve 40. letech 20. století:

"Uvažte například, co vskutku vzešlo ze dvou reforem, do nichž lidé dobré vůle vkládali obrovské naděje z všeobecné výchovy a veřejného vlastnictví výrobních prostředků. Všeobecná výchova se ukázala být nejúčinnějším státním prostředkem zdavovění i militarisace a vystavila miliony, dosud toho uchráněné, vlivu organisované lži a ustavičným svodům bezduchých a kazicích rozptýlení." (O kolektivním vlastnictví se vyjádřil podobně nelichotivě, to ale není náplní tohoto článku.)

Huxley dále konstatoval, že stát, organizující všeobecné vzdělávání, je v "postavení, v němž jsou vlády vydány obzvláštnímu pokušení, kterému všechny podléhají dříve nebo později, jak vidíme dnes, kdy školská soustava je téměř ve všech zemích využívána jako nástroj zdavovění, militarisace a nacionalistické propagandy".

Huxley dobře věděl, o čem mluví, obě světové války 20. století byly jeho každodenní realitou.

Sakra, proč to do sebe tak zapadá?

Řešení je méně státu a absolutní svoboda volby

Řeknu to takto. Pokud má mít nějaká reforma vzdělávání smysl, pak by měla být vedená v duchu "méně státu do vzdělávání", nikoli naopak. Každý pokus o inovace ze strany státu, byť v jádru dobře míněný, skončí nevyhnutelně fiaskem. Nejlepší řešení je absolutní svoboda rodičů a dětí vybrat si svou vlastní cestu, aniž by museli naplňovat představy kohokoli jiného.

Jestli má být stát nějak nápomocen, tak právě tím, že tuto svobodu zajistí, podpoří a bude ji bezmezně hájit.

Pokud chcete vědět konkrétněji, jak by mohl stát podpořit přístup ke vzdělávání, přečtěte si tento článek na mém blogu.

PS: Nedá mi to, ta dílna lidskosti, tak přidávám k zamyšlení původní pojetí Mistra Komenského: "Škola je dílna lidskosti, kdež lidé mladí a suroví bývají ku přijetí plných pravých obrysů vzdělávání, aby nezůstali pařezy, nýbrž stali se živými obrazy Boha, tvory Tvůrci nejpodobnějšími."

Autor: Pavel Kovařík | pátek 23.2.2018 7:18 | karma článku: 19.81 | přečteno: 1187x

Další články blogera

Pavel Kovařík

Biomatky patří zavřít!

Domácí porod by měl být postaven mimo zákon a měl by být postihován bezohlednými tresty. Nikdo nemá právo ohrožovat život nenarozeného dítěte. Stíhat by se měli všichni, kdo k tomu jakýmkoli způsobem napomáhají.

17.2.2020 v 6:41 | Karma článku: 43.23 | Přečteno: 24044 | Diskuse

Pavel Kovařík

Přežijeme bez povinné školní docházky?

Povinnou školní docházku máme v českých zemích přibližně 150 let. O reformě českého školství se přitom v posledních dekádách mluví nepřetržitě. Co když ale místo sofistikovaných reforem povinnou školní docházku jednoduše zrušíme?

11.2.2020 v 17:38 | Karma článku: 25.73 | Přečteno: 1395 | Diskuse

Pavel Kovařík

Lidovci. Životaschopná alternativa?

Lidovci si zvolili nového předsedu a současně obměnili nejužší vedení strany. Přestože to byla vynucená obměna kvůli předčasnému odchodu Marka Výborného z funkce, nejbližší cíle zůstávají.

27.1.2020 v 18:16 | Karma článku: 17.38 | Přečteno: 437 | Diskuse

Pavel Kovařík

Babiš a Hamáčkovo rázné bouchnutí do stolu v cukrárně

Co přesně obsahuje závěrečný audit Evropské komise týkající se střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, zatím nevíme. Je ale téměř jisté, že to nebude nic, co by jasně vyvrátilo dosud veřejně propíraná podezření.

2.12.2019 v 16:48 | Karma článku: 22.92 | Přečteno: 739 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimíra Bošková

Podpořili soudci sebeusmrcení pacienta?

Přečetla jsem si informaci německého Spolkového ústavního soudu (na webu této instituce) o jeho rozsudku na téma asistované sebevraždy (nikoli usmrcení přímo rukou lékaře). Čekám na komentáře.

26.2.2020 v 19:45 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Alexandra Dítětová

Klimatičtí aktivisté, koronavirus a my ostatní

Čeští klimatičtí aktivisté vydali brožuru s názvem „Klimatická spravedlnost bude, jenom se to musí dobře zorganizovat“. Zapomněli dopsat, co si říkají zatím jen potichu mezi sebou – my už vás k ní donutíme, ať chcete nebo ne.

26.2.2020 v 16:20 | Karma článku: 26.21 | Přečteno: 427 | Diskuse

Lumír Vitha

Ovečky a roušky aneb Češi opět tahají za špatný konec

Zpropadený koronavirus! Z Číny už se přelil do Evropy a dokonce utahuje smyčku kolem naší českomoravské kotliny.

26.2.2020 v 12:38 | Karma článku: 22.53 | Přečteno: 850 | Diskuse

Ondřej Havelka

Mohamed a Ruda: kulturně–náboženský superstřet

Jeden z deseti Mohamedů se po prvním kulturním šoku ihned vrátí do rodné vesnice a nasytí starousedlíky historkami o zvrhlých turistech z Evropy. Jeden z deseti Mohamedů je tak znechucen, že se v mešitě radikalizuje...

26.2.2020 v 10:41 | Karma článku: 18.37 | Přečteno: 739 | Diskuse

Karel Januška

Zákon o střetu zájmů

Logické rozpory a nepochopení spravedlivého soudnictví. V demokratickém státě má každý občan právo na spravedlivý rozsudek. Návrh zákona o střetu zájmů zlepšení nepřinese.

26.2.2020 v 8:12 | Karma článku: 14.07 | Přečteno: 287 | Diskuse
Počet článků 76 Celková karma 28.78 Průměrná čtenost 1514

Sociolog a PR konzultant

www.kovarikpr.cz

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

I po více než osmi letech od vydání je Skyrim králem erotických modifikací

Díky podpoře uživatelských modifikací se kolem Skyrimu vytvořila silná komunita, která svoji modlu neustále vylepšuje....