Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. února 2020 Dorota

Exekuce - nerovný boj a státem podporovaný byznys

2. 03. 2018 7:15:00
Proč je tolik Čechů v exekuci a proč jich více než polovina spadla do "exekuční spirály"? Jak funguje úvěrový byznys s garancí státu a návratností investic v řádech desítek procent?

Každý desátý Čech je v exekuci

Exekuce stále obcházejí Česko.

Problém se podle všeho stále rozrůstá. Za poslední rok narostl celorepublikově počet exekucí o 5 % a do exekučního kolotoče nastoupilo o více než 3 % lidí více než předešlý rok. Celkem se exekuce týká více než 863.000 lidí, kteří dluží přes 239 miliard korun a je proti nim vedeno více než 4,67 milionu exekučních řízení.

To jsou šílená čísla.

Stručně řečeno, v exekuci je zhruba každý desátý Čech starší 15 let. A co hůř, více než polovina (57 %) lidí s exekucí čelí současně třem nebo více exekučním řízením.

Z toho vyplývá, že kdo jednou padne do hledáčku exekutora, má více než 50% šanci, že budou následovat další exekuce.

(Poznámka: Nepodařilo se mi zjistit počet lidí s 2 a více exekucemi za celou ČR, tudíž pravděpodobnost upadnutí do "exekuční spirály" odhaduji střízlivě na 2:3. Jinými slovy pravděpodobnost, že dlužník v exekuci na sebe nabalí druhou nebo další exekuci, je 60 %.)

Kde je příčina problému? Proč se lidi zadlužují?

Kde se berou ty zástupy lidí, kteří se upíšou nevýhodným půjčkám, aby za ně mohly odjet na dovolenou nebo si koupit vybavení do bytu?

Myslím, že jsme svědky naprosto precizně vypočítané predátorské strategie v akci.

Úvěrové společnosti přesně vědí, na koho zacílit, jak vyvolat touhy, zadrnkat na emoce, ukázat šťastné lidi se splněnými sny. Tyto společnosti nenabízejí úvěry, prodávají iluze. Prodávají iluze lidem, kteří jsou opomenutí systémem a najednou jim někdo říká, že jsou pro někoho důležití.

Chladnokrevný kalkul.

Nechápu, jak se těmto společnostem daří vyvolávat u veřejnosti dojem, že se živí naprosto počestným způsobem a že pokud někdo padne do dluhové spirály, je to hlupák, který si neměl půjčovat.

Je to přesně naopak.

Permanentní masáž je dobře zacílená na nejzranitelnější skupiny. Ano, má to co dělat se vzděláním, ale také životním stylem.

Vy jste letos ještě nebyli na dovolené? Nebuďte lůzři. Podívejte se na ty krásné fotky vašich přátel na Facebooku. Buďte cool, my vám to umožníme. Navíc je přece tak snadné vzít si úvěr na dovolenou nebo vybavení bytu. Nestíháte splácet? Půjčíme vám a bude po problémech.

Úvěrové společnosti mají ve svém byznys plánu přímo zabudovanou strategii balamutit lidi nabídkou výhodné půjčky na počkání a bez rizika s tím, že si pak vyberou několikanásobek půjčené částky. Druhá část plánu zůstává nevyslovena.

Ano, společný jmenovatel je relativní chudoba dlužníků. Ale to pořád není celá věc. Věřím totiž, že i relativně chudý člověk dokáže odhadnout své možnosti a zvážit, co si může dovolit. Věřím, že racionální úvahy je schopná většina lidí.

Je to nerovný boj

Můžeme tisíckrát mluvit o tom, že nikdo nikoho nenutí brát si úvěr.

Ale je to skutečně tak? Jak daleko od nucení jsou různé manipulativní techniky, které tyto společnosti používají?

Je to nerovný boj, který nelze vyhrát.

Na jedné straně finančně silné skupiny, na straně druhé jednotlivci. Úvěroví predátoři si najímají profesionální reklamní agentury, spolupracují s maloobchodními řetězci a díky dostupným datům dokáží přesně odhadnout správný moment, kdy bude člověk nejvíce přístupný jejich nabídce. Naproti tomu jednotlivci, jejich oběti, jsou tu se svými slabostmi, sny a touhami. Propracovaná mašinerie versus člověk.

Státem krytý byznys

Nebudu chodit kolem horké kaše. Osobně považuji exekuce především za dobře nastavený byznys, který funguje proto, že je krytý státem.

Jak jinak si vysvětlit, že je z nesplacené částky 22.000 korun vymáhaná částka 195.622 korun a k tomu ještě náklady na exekuční řízení? Historky o nezaplacené pokutě za jízdu načerno v tramvaji a statisícové exekuce určitě zmiňovat nemusím.

Chladnokrevná vypočitatelnost úvěrových firem je ale jen jedna věc. Ta by dlouhodobě nemohla sama o sobě fungovat.

Tyto firmy by nemohly fungovat bez podpory státu. Úvěrovým společnostem stojí v zádech státní donucovací aparát a armáda exekutorů. Jejich byznys by nefungoval, protože by bez jistoty vymožených peněz žádná úvěrová společnost takto lehkovážně lidem nepůjčovala.

Vtip je v tom, že tyto úvěrové společnosti nežijí z úroků ze zapůjčených peněz, ale žijí z vymožených částek. Jistota zhodnocení v řádu desítek procent, to je super investice, nemyslíte?

Souhlasím, dluhy se mají splácet. Ale v případě velké části úvěrů vedoucích k exekucím stojí na začátku zcela pragmatická úvaha věřitele. Půjčíme jim peníze, dostaneme je do dluhové pasti a potom si prostřednictvím exekutora vyzvedneme několikanásobnou odměnu.

Kdyby úvěrové společnosti neměly v zádech exekutory a státní aparát, tak by těmto lidem v životě nepůjčily.

Zdroj dat: Mapa exekucí

Autor: Pavel Kovařík | pátek 2.3.2018 7:15 | karma článku: 29.71 | přečteno: 821x

Další články blogera

Pavel Kovařík

Biomatky patří zavřít!

Domácí porod by měl být postaven mimo zákon a měl by být postihován bezohlednými tresty. Nikdo nemá právo ohrožovat život nenarozeného dítěte. Stíhat by se měli všichni, kdo k tomu jakýmkoli způsobem napomáhají.

17.2.2020 v 6:41 | Karma článku: 43.23 | Přečteno: 24044 | Diskuse

Pavel Kovařík

Přežijeme bez povinné školní docházky?

Povinnou školní docházku máme v českých zemích přibližně 150 let. O reformě českého školství se přitom v posledních dekádách mluví nepřetržitě. Co když ale místo sofistikovaných reforem povinnou školní docházku jednoduše zrušíme?

11.2.2020 v 17:38 | Karma článku: 25.73 | Přečteno: 1395 | Diskuse

Pavel Kovařík

Lidovci. Životaschopná alternativa?

Lidovci si zvolili nového předsedu a současně obměnili nejužší vedení strany. Přestože to byla vynucená obměna kvůli předčasnému odchodu Marka Výborného z funkce, nejbližší cíle zůstávají.

27.1.2020 v 18:16 | Karma článku: 17.38 | Přečteno: 437 | Diskuse

Pavel Kovařík

Babiš a Hamáčkovo rázné bouchnutí do stolu v cukrárně

Co přesně obsahuje závěrečný audit Evropské komise týkající se střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, zatím nevíme. Je ale téměř jisté, že to nebude nic, co by jasně vyvrátilo dosud veřejně propíraná podezření.

2.12.2019 v 16:48 | Karma článku: 22.92 | Přečteno: 739 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Tomáš Flaška

Tak paní ministryně se o důchodech poškorpily

A skutek utek. Akorát, že tentokrát už to jde skutečně do kytiček. A ukazuje se tak mezigenerační rozdělení společnosti. Důchodci volí současnou vládu, protože jim dává ty poslední zbytky. A mladí mohou tak akorát skřípat zuby.

24.2.2020 v 5:24 | Karma článku: 31.39 | Přečteno: 968 | Diskuse

Richard Neugebauer

Smyslem Evropské unie nejsou dotace

Chtělo by se s Máchou říci: Hynku (Kmoníčku), Aleši (Michle), Markéto (Šichtářová), kde jste? Dalekáť cesta naše (nás, prosťáčků), marné volání (po reálném pokroku).... Kde jste, když jde o naši ekonomickou čest?

22.2.2020 v 15:10 | Karma článku: 22.36 | Přečteno: 846 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Nulová tolerance pro vydírání ekoteroristů

Taky jsme už v Česku zažili jejich produkci. Říkají si „klimatičtí aktivisté“ z hnutí Extinction Rebellion a tváří se, že vylepšují svět tím, že „bojují proti klimatickým změnám“.

21.2.2020 v 8:41 | Karma článku: 48.94 | Přečteno: 22770 | Diskuse

Petr Šindelář

Kdo začal jezdit před asi čtyřiceti lety, nestačí se dnes divit!

Podle způsobu, jakým se u nás jezdí je zřejmé, že svoboda a demokracie po česku zvítězila také na našich silnicích. Hodně připomínají džungli s právem silnějšího a realizace nápadů na zlepšení stavu vlastně dodnes neexistují...

19.2.2020 v 9:52 | Karma článku: 19.59 | Přečteno: 1130 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

Rozdíl v DPH u piva v hospodě a do džbánku naplněného hostem je vyřešen

Lidová tvořivost vymýšlí různé varianty, jak to bude od 1.5. (hm, snad soud novelu EET zruší, tedy i to nižší DPH na pivo) s DPH u piva. Poslal jsem tedy dotaz ministerstvu financí.

18.2.2020 v 17:46 | Karma článku: 27.63 | Přečteno: 1485 | Diskuse
Počet článků 76 Celková karma 28.78 Průměrná čtenost 1514

Sociolog a PR konzultant

www.kovarikpr.cz

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

I po více než osmi letech od vydání je Skyrim králem erotických modifikací

Díky podpoře uživatelských modifikací se kolem Skyrimu vytvořila silná komunita, která svoji modlu neustále vylepšuje....