Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. února 2020 Dorota

Mají pejskaři právo na existenci?

9. 03. 2018 7:13:00
Jsou majitelé psů občané druhé kategorie, které se snaží radnice vytlačit z města? Na jedné straně vysoké poplatky a vyhláškou omezený pohyb psů, na druhé straně žádné plochy pro venčení. Je to fér?

Podmínky pro majitele psů jsou ve Znojmě dlouhodobě nastavené přinejmenším problematicky. Na jedné straně radnice vybírá poplatky na úrovni Prahy či Brna, omezuje vyhláškou volný pohyb psů, ale nenabízí žádnou kompenzaci.

Nutí mě to k zamyšlení, jestli jsou majitelé psů pro znojemskou radnici lidé druhé kategorie a zda mají právo na existenci.

Znojemští pejskaři platí do rozpočtu 600 tisíc ročně

Ve Znojmě je registrováno téměř 2300 psů. Předpokládám, že počet majitelů bude zhruba stejný, asi trochu menší. Tito lidé přispívají každý rok ze svých rodinných rozpočtů do městské kasy v úhrnu více než 600 tisíc korun. To není málo.

Od roku 2012 platí ve Znojmě vyhláška, která zamezuje volnému pohybu psů bez vodítka (případně náhubku) na celém území města.

Každý na to může mít svůj názor, většina bude nejspíš tuto vyhlášku považovat za důležitou, protože podle převládajícího názoru preventivně chrání veřejnost před útoky agresivních psů. (To není tak docela pravda, o čemž bude řeč později.)

Dejme ale tomu, že tato vyhláška má své opodstatnění. Pak je ovšem naprostý faul, že majitelé psů nemají jakoukoli možnost na území města své psy volně nechat proběhnout. To platí také pro všechny parky, údolí kolem řeky Dyje, ale i okrajové části města nebo městské části, které mají spíše vesnický charakter.

Třebíč má 12 výběhovch ploch, Znojmo žádnou

Když se podívám na velikostně podobná města v dosahu Znojma, je naše město poněkud extrém.

V Třebíči, která je v počtu obyvatel jen o málo větší než Znojmo, mají DVANÁCT výběhových ploch pro psy. O dost menší Hodonín má ŠEST výběhových ploch a v Břeclavi mají vymezené rozlehlé zóny například kolem řeky nebo v okrajových částech města. Ve všech těchto městech platí podobná vyhláška nařizující povinnost mít psa na vodítku.

Ve Znojmě je slovy NULA výběhových ploch, kde mohou majitelé psů své čtyřnohé miláčky bez pocitu provinění a hrozby sankcí nechat volně proběhnout.

Psi ve vybraných městech v roce 2017

Poznámka: Výběr poplatků ve Znojmě je za rok 2016

Represe bez adekvátních kompenzací

Majitelé psů jsou v praktickém ohledu nuceni vyhlášku porušovat

Domnívám se, že pokud město sahá k represím, mělo by na druhé straně pečovat o to, aby měli majitelé psů také možnost tuto vyhlášku neporušovat.

Když se zeptáte strážníka městské policie, doporučí vám, abyste psa jeli vyvenčit za město, případně v lepším případě zašli na cvičák. Nevím, ale mně připadá arogantní posílat lidi za město, nemluvě o tom, že je něco takového stojí více času či zvyšuje další dodatečné náklady.

Připomínám, že majitelé psů jsou jednak právoplatní obyvatelé Znojma (bez ohledu na na voličské preference) a ročně přispívají do rozpočtu města na poplatcích za své psy částkou více než 600.000 korun.

Když říkám, že by radnice neměla z majitelů psů dělat potenciální výtržníky porušující vyhlášku, mluvím o tom, že jen za minulý rok řešila městská policie přibližně 150 přestupků v duchu této vyhlášky (stručně řečeno strážníci načapali majitele psů bez vodítka ve zhruba 150 případech). Přepočteno pak zhruba 1 z 15 psů byl předmětem přestupku. Pokud je takto vysoký podíl přestupků na celkovém počtu psů ve městě, zjevně není problém v majitelích psů, ale někde jinde.

Nahánění pejskařů devalvuje práci městské policie

Další věc, která zůstává skrytá na pozadí, je růst napětí u majitelů psů. Jak se asi musí cítit majitel(ka) psa, která vyběhne před spaním dát vyčůrat svého psa za panelák a stresuje se, kde na ni vybafne městský strážník. Bohužel, nepřeháním, zeptejte se svých přátel, samotných pejskařů.

Myslím si, že to dehonestuje práci městských strážníků. Je už zažité klišé, že je lidé považují za botičkáře, a teď si k tomu přidávají nálepku lovců pejskařů. Myslím, že to si strážníci nezaslouží.

Stejně tak si ale myslím, že ani sebevětší pokuty nezabrání venčení psů bez vodítek.

Dokáže vyhláška zamezit útokům agresivních psů?

Třicet agresivních útoků ve Znojmě za poslední čtyři roky. Navzdory vyhlášce.

Zdravý rozum velí, že majitel psa nepůjde do města mezi lidi se psem bez vodítka.

Na druhou stranu ani tato vyhláška nedokázala zabránit tomu, že za poslední čtyři roky evidovali strážníci ve Znojmě minimálně 30 útoků agresivních psů.

Opět se nabízí otázka, kde je problém? Je ta vyhláška málo přísná? Nebo je problém v majitelích nezvládnutých psů?

Připomínám, že tahle absurdní situace trvá přinejmenším od roku 2012.

Pomůže hřiště velikosti obýváku?

Pravda, radnice na sklonku minulého roku oznámila, že pro pejskaře letos zřídí v centru města hřiště. To by mohla být obecně pozitivní informace, zvlášť, pokud by na tuto první vlaštovku navazovalo otevírání dalších ploch. Jenže pokud má mít toto hřiště výměru cca. 25 metrů čtverečních, tedy hřiště o velikosti obýváku, tak to zní spíše jako nepodařený fórek.

Reálněji to ale vidím jako švejkovský pokus před volbami předhodit křičícím pejskařům nějaký předvolební dárek. Sorry.

Obávám se také toho, že tento výběh v parku s sebou přinese další tlak na majitele psů, které město bude chtít tímto krokem zcela vytlačit z dalších ploch ve městě (Už slyším strážníka: Támhle máte výběh, tak sem se psem nechoďte ani na vodítku). Považuji to tedy jen za mezikrok k dalším represím. Snad se ale mýlím.

Osobně vidím hodně možností, jak situaci řešit, aniž by město muselo investovat sta tisíce korun do infrastruktury pro budování speciálních hřišť. Nejprve by se ale páni radní museli skutečně zajímat o obyvatele města a nedělat z majitelů psů občany druhé kategorie.

Autor: Pavel Kovařík | pátek 9.3.2018 7:13 | karma článku: 18.17 | přečteno: 774x

Další články blogera

Pavel Kovařík

Biomatky patří zavřít!

Domácí porod by měl být postaven mimo zákon a měl by být postihován bezohlednými tresty. Nikdo nemá právo ohrožovat život nenarozeného dítěte. Stíhat by se měli všichni, kdo k tomu jakýmkoli způsobem napomáhají.

17.2.2020 v 6:41 | Karma článku: 43.23 | Přečteno: 24044 | Diskuse

Pavel Kovařík

Přežijeme bez povinné školní docházky?

Povinnou školní docházku máme v českých zemích přibližně 150 let. O reformě českého školství se přitom v posledních dekádách mluví nepřetržitě. Co když ale místo sofistikovaných reforem povinnou školní docházku jednoduše zrušíme?

11.2.2020 v 17:38 | Karma článku: 25.73 | Přečteno: 1395 | Diskuse

Pavel Kovařík

Lidovci. Životaschopná alternativa?

Lidovci si zvolili nového předsedu a současně obměnili nejužší vedení strany. Přestože to byla vynucená obměna kvůli předčasnému odchodu Marka Výborného z funkce, nejbližší cíle zůstávají.

27.1.2020 v 18:16 | Karma článku: 17.38 | Přečteno: 437 | Diskuse

Pavel Kovařík

Babiš a Hamáčkovo rázné bouchnutí do stolu v cukrárně

Co přesně obsahuje závěrečný audit Evropské komise týkající se střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, zatím nevíme. Je ale téměř jisté, že to nebude nic, co by jasně vyvrátilo dosud veřejně propíraná podezření.

2.12.2019 v 16:48 | Karma článku: 22.92 | Přečteno: 739 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Alexandra Dítětová

Klimatičtí aktivisté, koronavirus a my ostatní

Čeští klimatičtí aktivisté vydali brožuru s názvem „Klimatická spravedlnost bude, jenom se to musí dobře zorganizovat“. Zapomněli dopsat, co si říkají zatím jen potichu mezi sebou – my už vás k ní donutíme, ať chcete nebo ne.

26.2.2020 v 16:20 | Karma článku: 25.82 | Přečteno: 408 | Diskuse

Lumír Vitha

Ovečky a roušky aneb Češi opět tahají za špatný konec

Zpropadený koronavirus! Z Číny už se přelil do Evropy a dokonce utahuje smyčku kolem naší českomoravské kotliny.

26.2.2020 v 12:38 | Karma článku: 22.36 | Přečteno: 844 | Diskuse

Ondřej Havelka

Mohamed a Ruda: kulturně–náboženský superstřet

Jeden z deseti Mohamedů se po prvním kulturním šoku ihned vrátí do rodné vesnice a nasytí starousedlíky historkami o zvrhlých turistech z Evropy. Jeden z deseti Mohamedů je tak znechucen, že se v mešitě radikalizuje...

26.2.2020 v 10:41 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 732 | Diskuse

Karel Januška

Zákon o střetu zájmů

Logické rozpory a nepochopení spravedlivého soudnictví. V demokratickém státě má každý občan právo na spravedlivý rozsudek. Návrh zákona o střetu zájmů zlepšení nepřinese.

26.2.2020 v 8:12 | Karma článku: 14.07 | Přečteno: 284 | Diskuse

Michal Konečný

Dva české státy.

Shledávám systém většinové demokracie jako špatný a nesvobodný. Proč by lidem, kterým bylo za socíku líp, mělo být bráněno v tom, aby se tam mohli vrátit? Proč by se ti ostatní tam museli vracet s nimi, když je jim v kapíku fajn?

26.2.2020 v 6:53 | Karma článku: 14.92 | Přečteno: 413 | Diskuse
Počet článků 76 Celková karma 28.78 Průměrná čtenost 1514

Sociolog a PR konzultant

www.kovarikpr.cz

Najdete na iDNES.cz