Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. ledna 2020 Ilona

Záchrana planety: Co bych udělal jinak než Greta

25. 09. 2019 6:28:25
O klimatické hrozbě teď mluví všichni. V čem ale udělala Greta chybu? A co se dá reálně udělat pro zlepšení životního prostředí?

Gretě se podařila velká věc. Dokázala strhnout miliony lidí a dostat do centra jejich pozornosti téma ochrany životního prostředí.

Jakkoli jsou její projevy mnoha lidem nepříjemné a požadavky hnutí Fridays for Future nekonkrétní, vidím jednu obrovskou příležitost.

Představte si to se mnou.

Miliony lidí nadšené pro záchranu planety. Desítky milionů hodin osobního nasazení, sebeobětování a lidské práce. Záplava lidské kreativity při vymýšlení nových environmentálně prospěšných opatření. Nadšení ze spolupráce a účasti na věci, která dává smysl.

Bez ironie!

Přesto mě teď nejspíš máte za fantastu. Ale o kolik jsem větší fantasta, než Greta?

Abychom si rozuměli, vůbec se ji nechystám kritizovat. Tedy až na jednu věc. Podle mě totiž dělá zásadní chybu. Totiž, že obrací své výzvy k politikům.

Větší ochrany klimatu, respektive zlepšení stavu životního prostředí, nedosáhneme tím, že celou záležitost přehodíme na vlády. Životní prostředí se týká každého z nás. Každý můžeme udělat něco konkrétního pro jeho zlepšení.

Věřím, že když se do toho pustíme se stejným nadšením, jako do demonstrací a protestů, zásadně se to promítne do stavu životního prostředí celé naší planety.

Nejsme bezmocní.

Nevěříte?

1. Buď sám tou změnou, kterou chceš vidět ve světě

Naštvaným boucháním do stolu se toho většinou moc nezmění.

Ani urážkami většinu moc lidí nepřesvědčíte. (Že pane publicisto Bilere?)

Třebaže jsou vaše úmysly ty nejlepší, nejvíc lidí přesvědčíte, když půjdete příkladem.

Nebyl to nikdo menší, než Mahátma Gándhí, který se postavil do čela asi největší nenásilné revoluce (dá-li se to pro svůj charakter takto nazvat) v historii lidstva. Mnohokrát riskoval vlastní život, aby dosáhl osvobození pro miliony jiných. Co je ale možná ještě důležitější, dělal, co říkal. Nebo možná ani neříkal, protože jeho reálné postoje a skutky mluvily za něj.

Uplynulý víkend nabídl hned jednu takovou příležitost. Velká úklidová akce po celém Česku.

Pokud jste to nestihli, máte tisíce dalších příležitostí. Můžete se třeba připojit k iniciativě Trash Hero. Jedná se ve své podstatě o dobrovolnickou síť, jejíž členové sbírají odpadky doslova po celém světě. Považte, do roku 2018 se zapojilo více než 177 tisíc dobrovolníků, kteří vysbírali vlastníma rukama skoro 890 tun odpadu. Na jejich webu najdete několik principů, kterými se řídí. Mezi nimi Gándhíovské "Show, don`t tell. Repeat." Odpadkoví hrdinové, jak si říkají, chtějí mimo to inspirovat ostatní.

To je ono. Kouzlo přímé akce je totiž v tom, že pokud se do něčeho sami pustíte, je dost pravděpodobné, že se nechají další lidé inspirovat a přidají se... nebo si vymyslí své vlastní projekty.

Dnešní doba tomu navíc přeje. Stačí málo a díky sociálním sítím se strhne lavina, kdy se z lokální akce takřka přes noc stane globální hnutí.

Kašlete na politiky a jejich řečnění. Vyhrňte rukávy a ukažte světu, co ve vás je.

2. To nestačí. Potřebujeme technologické inovace, které zabrání drancování planety.

Důvěřujte podnikatelům.

Nebo se staňte jedním - jednou z nich.

Jsou to právě podnikatelé, kteří posouvají hranice možného a spolu s tím naše lidské horizonty.

Mají odvahu, ctižádost, energii a dostatek nezlomné vůle, aby šli za svou vizí. Je jasné, že tohle není pro každého.

Když to ale dokážete, můžete změnit svět.

Pomyslete na bratry Wrightovy, kteří dokázali ve své době nemyslitelné, když v roce 1903 poprvé vzlétl jejich motorový Flyer. Bez grantů a dotací, bez podpory vlády, dokonce americké armádě, která jejich vynálezy zprvu odmítala, navzdory. Než se jim podařilo vzlétnout, živili se ve vlastní dílně výrobou bicyklů. Nepůsobili ve vědeckém ústavu ani na univerzitě. Za jejich úspěchem stálo silné přesvědčení a podnikavý duch.

Na podnikání je nejlepší to, že vy sami se můžete rozhodnout, do čeho se pustíte a jak svůj podnikatelský um využijete.

Pokud chcete snížit emise CO2, vyřešit znečištění oceánů nebo zamezit kácení deštných pralesů, nabídněte světu řešení.

Děje se to už dnes!

Třeba start-up NOTPLA přichází na trh s obaly, které se po několika týdnech samovolně rozloží. Trash Hero brzy přijdou o zábavu!

V souvislosti s klimatickou změnou se hodně mluví o půdě, zemědělství. Brněnská firma CleverFarm slaví v řadě zemí úspěchy se svými nástroji, které dokáží monitorovat a optimalizovat zemědělské práce na poli. Zemědělská činnost je tak nejen efektivnější, ale také šetrnější k půdě. Jiná firma zase přichází s řešením, které dokáže na základě využití RNA cíleně ničit škůdce na napadených rostlinách, aniž by zemědělci museli sáhnout po pesticidech. Další firma vyvinula krmivo pro hovězí dobytek, které dokáže zredukovat produkci metanu o 30 %.

Pokud se chcete inspirovat, jak šetřit energie, podívejte se na Powerhouse Brattørkaia v norském Trondheimu. Jedná se o kancelářskou budovu, která dokáže ročně vyprodukovat 485.000 kWh. Dvakrát tolik, než spotřebuje.

Příkladů je spousta.

Míč je teď na vaší straně.

3. Ale bez vlády nezastavíme ničitele životního prostředí!

Vážně se cítíte tak bezmocní?

Pak vás mohu uklidnit. Není pravda, že se sami bez pomoci vlád nemůžeme postavit velkým znečišťovatelům životního prostředí.

(Dokonce bych si dovolil tvrdit, že jsou to právě vlády, které takřka bez výjimky staví zájmy velkých firem a korporací nad zájmy svých voličů...)

Zplodiny aut, letecká doprava, obalové materiály, drogerie, palmový olej, hormonální antikoncepce... věřím, že v této oblasti se mnozí z vás orientují mnohem lépe, než já. Já chci jen připomenout, že jsme to my sami, kdo si každý den volíme, co a jak spotřebováváme.

Pokud nebude poptávka po určitých produktech, zmizí z trhu. Je klidně možné, že touto cestou zmizí i řada výrobců - znečišťovatelů.

Podobně můžete naopak podpořit producenty, kteří se chovají k životnímu prostředí ohleduplněji. Typický příklad je podpora místních farmářů a lokálních producentů potravin.

Pro ty, co mají stále pocit, že jako jedinci sami nic nezmůžou, mě napadá příklad internetového supermarketu Rohlík.cz. Už poměrně dlouhou dobu spolupracují s drobnými zemědělci a výrobci potravin. Pokud by lidé tento typ potravin nekupovali, těžko by je Rohlík měl v nabídce. Prostě a jednoduše zareagovali na poptávku spotřebitelů. A bavíme se o opravdu velkém on-line obchodu.

4. Postarejte se o své okolí, tím nejlépe prospějete planetě

Některé věci se dají udělat hned. To je příklad se sbíráním odpadků. Stačí se rozhodnout a můžete zvelebovat.

Pokud ale chceme skutečně měnit životní prostředí k lepšímu, chce to čas. Žádná vláda nemá kouzelný proutek, aby zajistila změnu na počkání, jak požaduje Greta a někteří její další následovníci.

Pozitivní však je, že se hodně velký kus práce a opravdu viditelná změna může podařit během relativně krátké doby, řekněme několika desítek let.

Když chceme zachraňovat planetu, nejlépe uděláme, když s tím začneme doma. To je totiž životní prostor, se kterým jsme sžití a za který neseme největší porci odpovědnosti.

Jadav "Molai" Payeng vysázel během uplynulých několika desítek let v jednom regionu v indické provincii Assam les o rozloze 550 hektarů. Dokázal tak proměnit totálně vyschlou a erozí zničenou zem v prosperující lesní krajinu. Pomohl tak vrátit půdu tisícům lidí, kteří tamní region obývají.

Zpátky z Indie domů. Někteří jste možná slyšeli jméno Daniel Pitek. Říká si sedlák pod Milešovkou. Po roce 1989 koupil zchátralý statek a na 600 hektarů pozemků v okolí Milešova, kde začal hospodařit a vracet krajině její původní ráz. Pustil se do budování tůněk, sázení ovocných sadů, začal využívat pastviny pro chov skotu, ovcí a koní. Dnes se k němu jezdí ostatní učit.

V podobném duchu, i když trochu jiném provedení, bych ještě zmínil aktivity Dominika Grohmanna, který si říká Potulný sadař. Ten se zabývá sázením stromů, ponejvíce tzv. komunitní výsadbou. Podstata je v tom, že pomáhá s výsadbou stromů přímo v místě, kde o to mají zájem. Pomáhá tedy ostatním lidem, kteří si třeba sami na výsadbu netroufnou a nerozumí tomu, zvelebovat jejich okolí.

A jde to i ve městě. V Paralelní Polis rozběhli projekt Parallel Garden, kde testují pěstování bylinek a zeleniny v interiérech. Důraz přitom kladou na technologie a open-source sdílené know-how. Paralelní polis má jako svou misi vytváření pozitivního prostoru svobody, který je zcela nezávislý na státu, a Parallel Garden k tomu přidává snahu o potravinovou soběstačnost a ohleduplný přístup k životnímu prostředí.

Enjoy!

Autor: Pavel Kovařík | středa 25.9.2019 6:28 | karma článku: 38.80 | přečteno: 5411x

Další články blogera

Pavel Kovařík

Babiš a Hamáčkovo rázné bouchnutí do stolu v cukrárně

Co přesně obsahuje závěrečný audit Evropské komise týkající se střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, zatím nevíme. Je ale téměř jisté, že to nebude nic, co by jasně vyvrátilo dosud veřejně propíraná podezření.

2.12.2019 v 16:48 | Karma článku: 22.43 | Přečteno: 701 | Diskuse

Pavel Kovařík

Porodí krize v KDU-ČSL českého Sebastiana Kurze?

KDU-ČSL míří k mimořádnému volebnímu sjezdu. V lednu si zvolí nového předsedu. Strana tak dostává mimořádnou šanci překročit svůj stín a stát se vůdčí politickou silou u nás. Okolnosti tomu totiž nahrávají. Nevěříte?

22.11.2019 v 15:56 | Karma článku: 22.61 | Přečteno: 1020 | Diskuse

Pavel Kovařík

Když se politici přiživují na lidské tragédii, ukazují své pravé úmysly

"Hyenismus!" Přesně toto slovo i s vykřičníkem mi přistálo ve zprávě. Šlo o reakci na aktivitu znojemského starosty, který v pátek na sociálních sítích zveřejnil kontroverzní příspěvek týkající se nedávné tragické havárie.

18.11.2019 v 6:21 | Karma článku: 33.41 | Přečteno: 4523 | Diskuse

Pavel Kovařík

Piráti to dokázali a využili své chyby k růstu. Ostatní strany se od nich mohou učit.

Piráti prošli testem intenzivního mediálního ostřelování. V posledních týdnech se po nich vozí kdekdo a nátěr jejich značky poněkud popraskal. K čemu došlo? Co se dělo v pozadí? A jak to strana nakonec zvládla?

7.11.2019 v 10:33 | Karma článku: 15.57 | Přečteno: 739 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Milena Zelenková

Mám chuť nastěhovat seniora s I. stupněm příspěvku sociální pracovnici domů

Posuzování příspěvku na péči je mi záhadou. Příklad: osoba, která není schopna žít v domácnosti bez pomoci druhé osoby. Neuvaří si, neohřeje jídlo (nebezpečí požáru, nutnost vypnout všechno v dosahu), při chůzi často padá.

20.1.2020 v 7:41 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Bohumír Šimek

O duši

Je duše jen prázdný náboženský pojem, nebo realita? Budeme vycházet z medicínské terapeutické empirie a dotkneme se nejrůznějších lidových náboženských představ o nebi.

20.1.2020 v 7:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 2 | Diskuse

Luboš Chott

Chodím městem a dívám se za vrata aneb Dětské koutky mají být na očích!

Vím, že zase narazím, ale... Právě proto, že je úplně jiná doba, než byla za mého dětství, právě proto si myslím, že dětské koutky, mají být mezi domy, tak aby maminky měly svoje děti na očích. A to i přes hluk, který tropí, ale...

20.1.2020 v 4:58 | Karma článku: 5.15 | Přečteno: 79 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“

Když v roce 1998 vydali Allan a Barbara Peaseovi knihu „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, netušili, že se stane bestsellerem. Vynikající, pravdivá a zábavná kniha, která vám objasní chování mužů a žen.

19.1.2020 v 22:26 | Karma článku: 10.59 | Přečteno: 350 | Diskuse

Lukáš Vítek

Jak milovat v době Facebooku

Sex je bezpochyby jedním z největších podvodů této doby. Stala se z něho drahocenná komodita a na lásku se zapomnělo. Je to jako se vším: eroze lidského společenství zasáhla i intimní prostor.

19.1.2020 v 17:37 | Karma článku: 10.80 | Přečteno: 283 | Diskuse
Počet článků 73 Celková karma 26.15 Průměrná čtenost 1220

Sociolog a PR konzultant

www.kovarikpr.cz

Najdete na iDNES.cz