Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. ledna 2020 Ilona

Muchova Epopej se vrací do Krumlova. Je to definitivní návrat?

22. 10. 2019 6:30:00
Slovanská epopej míří do Moravského Krumlova. Pražské zastupitelstvo udělalo nečekaně vstřícný krok, jen Udženija zuří. Co znamená návrat Muchových pláten do malého jihomoravského Krumlova? A co přijde dále?

Pražské zastupitelstvo posvětilo žádost Moravského Krumlova o zapůjčení Slovanské epopeje. Ta se příští rok odstěhuje na pět let do tamního zámku. Místní si dělají dokonce naději na trvalý návrat. Možné je vše a určitě by si to zasloužili. Rozhodně by to pro pětitisícové městečko v severovýchodním cípu Znojemska byla velká vzpruha. Co vůbec pro Moravský Krumlov Slovanská epopej znamená? Bude to definitivní návrat? A o co říká dočasný návrat epopeje do Krumlova o pražské politice?

Pro Moravský Krumlov je návrat souboru Muchových pláten velká událost a také zadostiučinění. Epopej tu totiž byla doma takřka půl století, nejprve ukrytá před nacisty, později před pohrdáním komunistické vládnoucí garnitury. Říká se, že nebýt Krumlováků, Muchova epopej už by nejspíš nebyla. Je to symbol, který zůstal s Moravským Krumlovem spojený, i když mu ji odvezli.

Odvezli si ji v roce 2011 do Prahy. Alfons Mucha totiž ve své závěti daroval soubor obrazů hlavnímu městu. Bohužel, přestože epopej tehdejší vedení Prahy horlivě uchvátilo a převezlo si ji domů, v Praze byla epopej vystavena plátna jen chvíli. Zato ale odcestovala na čas do Japonska, čímž představitelé Prahy tak trochu popřeli důvody, proč si epopej chtěli odvézt do svého města. Minulý rok byla epopej ještě k vidění v Brně při příležitosti oslav vzniku naší republiku. Jinak ležely monumentální plátna srolované v depozitáři.

Do Krumlova se teď epopej vrátí po více než osmi letech. Dlužno dodat, že krumlovští se svého boje o epopej nikdy nevzdali.

Mucha odkázal své dílo Praze, nicméně ta dosud nesplnila podmínky, které uvedl autor v závěti, a nevytvořila pro epopej požadované výstavní prostory. Naproti tomu Moravský Krumlov se opravdu snaží. Rekonstrukce zámku není žádná malá věc. Navíc byla rekonstrukce dlouho blokována ze strany soukromého vlastníka, slovenské Incheby, která nejevila vůli do zámku investovat a spíše to vyznělo jako spekulativní nákup nemovitosti, tehdy myslím za korunu. Epopej pak byla jen rukojmí, který hrál Inchebě do karet. Přesto se podařilo, město zámek koupilo a pustilo se v rámci možností do oprav. Letos začala komplexní rekonstrukce zámku za 150 milionů a kvůli samotné epopeji musí dojít ještě na speciální úpravy v úhrnu za dalších 40 milionů.

Navíc, osobně se domnívám, že ani odkaz v závěti nutně neznamená, že dílo ve vlastnictví Prahy nemůže být v dlouhodobé zápůjčce v jiném městě. Je to věc domluvy a vlastně i svým způsobem lidského přístupu.

Proto bych rád ocenil postoj pražských radních, potažmo pražského zastupitelstva, v čele s primátorem Hřibem. Nestává se moc často, aby se politici chtěli sami dobrovolně vzdát podobných pokladů. Zkrátka, to, co udělali politici vládnoucí pražské koalice, je ojedinělé gesto, projev otevřenosti, pochopení a sounáležitosti. Nemuseli to totiž dělat. Osobně to beru tak trochu jako nestandardní úkaz na tuzemské politické scéně. Beru to jako novou kvalitu politické kultury.

Pravda, z opozičních řad se ozval nesouhlas. Nejhlasitějšími odpůrci byli zastupitelé Jan Wolf a Alexandra Udženija.

V zásadě bych chápal postoj Jana Wolfa. Zastává názor, že si Alfons Mucha výslovně přál, aby byla jeho plátna vystavená v Praze. Dokonce přišel s tím, že má k dispozici Muchovu korespondenci, ve které se Mistr svěřuje, že by svá díla nejraději viděl na zámku ve Zbraslavi. Právě to je varianta, o kterou lidovec Wolf dlouhodobě usiluje. Na druhou stranu, momentálně jde o zápůjčku, tedy ani tato vize nemusí být nakonec nesplnitelná.

Méně už chápu komentář zastupitelky ODS Udženije. Její tvít by leckdo mohl pochopit jako projev arogance, když v jedné větě křičí o ostudě pro Prahu a současně smete dlouholeté úsilí Krumlováků o opravu zámku, který je podle ní zchátralý. Nevím, nevím, neznalost poměrů není dobrá vizitka pro vrcholovou političku, snad tím Praha neutrpí další ostudu. Rozhodně mi ale přijde zbytečné, aby pražská zastupitelka tímto způsobem ještě víc popouzela proti Praze obyvatele vzdálenějších regionů.

Nechme politiku.

Epopej je nesporně magnet pro turisty. Ať si říká, kdo chce, co chce. Oprávněná otázka je, nakolik je epopej pro Prahu z tohoto pohledu strategická. Pro Moravský Krumlov zcela určitě. Pamatuji si, že v první dekádě milénia, tedy někde mezi roky 2000 až 2010, byla roční návštěvnost Slovanské epopeje malinko přes 20 tisíc lidí. To je pro Prahu zanedbatelné číslo a vlivem přesunu epopeje do jiného regionu určitě o své návštěvníky nepřijde.

Pro Krumlov je to však věc celkové životaschopnosti turismu a lokální ekonomiky. Poté, co si epopej odvezli do Prahy, místní ekonomika navázaná na turisty zkolabovala a padla prakticky na nulu. Chápete, nula. Nebudu to rozpitvávat a snad jen zmíním, pochmurně a tak trochu symbolicky, že z tamního hotelu Epopej se kvůli odlivu turistů stala po čase ubytovna.

Dvacet tisíc návštěvníků je pro malou lokální ekonomiku opravdu dost. Troufnu si tvrdit, že v současnosti je potenciál epopeje dokonce vyšší. Samozřejmě záleží, jak se celá věc uchopí.

Pokud uvážíme, že jen za posledních pět let se počet ubytovaných hostů v Jihomoravském kraji zvýšil o třetinu (aktuálně více než 2 miliony), můžeme předpokládat i nárůst lokální návštěvnosti Moravského Krumlova. Cestujeme čím dál více a domácí turistika zažívá v posledních letech velký rozvoj. Navíc, CzechTourism jasně deklaroval, že se chce více zaměřit na podporu regionů a více podporovat směrování turistů do regionů mimo Prahu.

Dvacet tisíc návštěvníků ročně je tedy jen odrazový můstek. Klidně to může být i jednou, možná dvakrát tolik. Důležité je, aby se vytvořily smysluplné a atraktivní produkty, které budou stavět na Slovanské epopeji, ale i doplňkových možnostech, jako je kultura, čím dál oblíbenější vinařská turistika nebo cykloturistika. Slovanská epopej je natolik významná, že překračuje hranice Moravského Krumlova. Nijak tím nechci Krumlovu ubírat, naopak tím chci říci, že má potenciál tvořit jádro nabídky širšího Brněnska, Znojemska, případně vytvořit ucelený produkt ve spojení se sousedními Ivančicemi, rodištěm Alfonse Muchy.

Kromě turistického potenciálu a příležitosti pro rozvoj Moravského Krumlova mi osobně na celé věci přijde skvělé ještě něco. Slovanská epopej může totiž ukázat, že se politici umí domluvit a projevit pochopení pro nároky a potřeby méně rozvinutých regionů. To se týká samozřejmě více pražských politiků, než těch z jihomoravského Krumlova. Moravský Krumlov ovšem zase může ukázat, že i malé město může svým odhodláním a úsilím dokázat velké věci, a hlavně že se dokáže postarat o památku světového významu.

Slovanská epopej se tak může stát svého druhu novodobým symbolem.

Držme si palce.

Autor: Pavel Kovařík | úterý 22.10.2019 6:30 | karma článku: 21.33 | přečteno: 461x

Další články blogera

Pavel Kovařík

Babiš a Hamáčkovo rázné bouchnutí do stolu v cukrárně

Co přesně obsahuje závěrečný audit Evropské komise týkající se střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, zatím nevíme. Je ale téměř jisté, že to nebude nic, co by jasně vyvrátilo dosud veřejně propíraná podezření.

2.12.2019 v 16:48 | Karma článku: 22.43 | Přečteno: 701 | Diskuse

Pavel Kovařík

Porodí krize v KDU-ČSL českého Sebastiana Kurze?

KDU-ČSL míří k mimořádnému volebnímu sjezdu. V lednu si zvolí nového předsedu. Strana tak dostává mimořádnou šanci překročit svůj stín a stát se vůdčí politickou silou u nás. Okolnosti tomu totiž nahrávají. Nevěříte?

22.11.2019 v 15:56 | Karma článku: 22.61 | Přečteno: 1020 | Diskuse

Pavel Kovařík

Když se politici přiživují na lidské tragédii, ukazují své pravé úmysly

"Hyenismus!" Přesně toto slovo i s vykřičníkem mi přistálo ve zprávě. Šlo o reakci na aktivitu znojemského starosty, který v pátek na sociálních sítích zveřejnil kontroverzní příspěvek týkající se nedávné tragické havárie.

18.11.2019 v 6:21 | Karma článku: 33.41 | Přečteno: 4523 | Diskuse

Pavel Kovařík

Piráti to dokázali a využili své chyby k růstu. Ostatní strany se od nich mohou učit.

Piráti prošli testem intenzivního mediálního ostřelování. V posledních týdnech se po nich vozí kdekdo a nátěr jejich značky poněkud popraskal. K čemu došlo? Co se dělo v pozadí? A jak to strana nakonec zvládla?

7.11.2019 v 10:33 | Karma článku: 15.57 | Přečteno: 739 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Luboš Chott

Chodím městem a dívám se za vrata aneb Dětské koutky mají být na očích!

Vím, že zase narazím, ale... Právě proto, že je úplně jiná doba, než byla za mého dětství, právě proto si myslím, že dětské koutky, mají být mezi domy, tak aby maminky měly svoje děti na očích. A to i přes hluk, který tropí, ale...

20.1.2020 v 4:58 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“

Když v roce 1998 vydali Allan a Barbara Peaseovi knihu „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, netušili, že se stane bestsellerem. Vynikající, pravdivá a zábavná kniha, která vám objasní chování mužů a žen.

19.1.2020 v 22:26 | Karma článku: 10.59 | Přečteno: 308 | Diskuse

Lukáš Vítek

Jak milovat v době Facebooku

Sex je bezpochyby jedním z největších podvodů této doby. Stala se z něho drahocenná komodita a na lásku se zapomnělo. Je to jako se vším: eroze lidského společenství zasáhla i intimní prostor.

19.1.2020 v 17:37 | Karma článku: 10.80 | Přečteno: 272 | Diskuse

Přemysl Čech

Je cosi nahnilého v tom českém biatlonu

Ano, je, a není to žádná čerstvá rána, ale jev už notně letitý, nejméně od Her zimní olympiády v ruském Soči v roce 2014. Tehdy se všechny pučící problémy rádoby zdárně schovaly pod létající koberec úspěchů v podobě medailí.

19.1.2020 v 17:12 | Karma článku: 15.35 | Přečteno: 810 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Případ Naama: Něco se připravuje

S blížící se návštěvou Vladimira Putina v Izraeli akceleruje dění kolem v Rusku uvězněné Izraelky Naamy Issacharové. Pozornost je soustředěna na to, kdy udělí ruský prezident Naamě milost.

19.1.2020 v 16:30 | Karma článku: 8.68 | Přečteno: 237 | Diskuse
Počet článků 73 Celková karma 26.15 Průměrná čtenost 1220

Sociolog a PR konzultant

www.kovarikpr.cz

Najdete na iDNES.cz