Neděle 15. prosince 2019, svátek má Radana, Radan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 15. prosince 2019 Radana, Radan

Porodí krize v KDU-ČSL českého Sebastiana Kurze?

22. 11. 2019 15:56:37
KDU-ČSL míří k mimořádnému volebnímu sjezdu. V lednu si zvolí nového předsedu. Strana tak dostává mimořádnou šanci překročit svůj stín a stát se vůdčí politickou silou u nás. Okolnosti tomu totiž nahrávají. Nevěříte?

Nejprve se přiznám, že dosavadní nově zvolené vedení na mě příliš nezapůsobilo. Důvodem jsou především očekávání, která jeho členové v čele s Markem Výborným vyvolali už při svém zvolení. Chtěli to dělat jinak, lépe, s energií, nastolovat témata, která osloví voliče a posílí značku KDU-ČSL. Ve finále to tak, mrzí mě to, nevypadalo. Prezentovaná témata, tedy spíše návrhy, mi připomínaly spíše závody s Babišem a Maláčovou, kdo dá víc těm kterým skupinám. Ústavní ochrana vody v podání lidovců asi dává smysl, ale vážně toto trápí většinového voliče?

No nic, je mi hluboce líto, co potkalo Marka Výborného. Nechci se proto ani pouštět do přemoudřelé kritiky. Mandát předsedy totiž ještě nevypršel a Marek Výborný nevyčerpal čas, který dostal od spolustraníků, aby naplnil svou vizi. Nepochybuji ani trochu o morálních a lidských kvalitách a o odbornosti tandemu Výborný a Jelínková. Pro mě je toto přesně ten typ osobností, které řídí stranu v dobách stability, naslouchají, pomáhají slabším, ladí sociální politiky, věnují se vnitřnímu rozvoji strany, hledají nové talenty.

Jenže KDU-ČSL je v krizi. Strana v preferencích balancuje na hranici pěti procent. Konkurence je přitom obrovská a přibývá. Strana potřebuje krizového manažera. Potřebuje se dostat z šedivého průměru pětiprocentních stran.

Vzpomeňme na razantní nástup Pavla Bělobrádka, který lidovce vrátil do Sněmovny. Straně přitom teď hrozí sešup přesně opačným směrem.

Když přelétneme českou politickou scénu, vidíme jednoho velkého hegemona v podobě Andreje Babiše a jeho hnutí. Vidíme také Piráty, kteří jsou tak trochu bokem a opečovávají si svou ne nepodstatnou třináctiprocentní voličskou skupinu. Pak je tu demoblok, uskupení stran, které se nechaly v dobré víře nahnat do jednolitého stádečka a už se z něho kvůli soustavnému přikrmování ze strany Babišových médií jen tak nevymaní. Pak tam vidíme poštěkávající ratlíky, SPD a vlastně i tak trochu Trikoloru, byť ve druhém případě jsem asi trochu nekorektní, Václav Klaus mladší má jasnou vizi, je konzistentní a pro pravičáky má něco do sebe. Pak je tu bezradná a potápějící se ČSSD, které se podle mého soudu rozpadá i její nejvěrnější jádro příznivců, a navíc ji torpédují vlastní členové. Komunisti, škoda slov.

Cítíte tu nehybnost? Vnímáte to prázdno? Ke komu má středový volič s přesahem do různých směrů, který nechce Babiše, nedůvěřuje Pirátům a nechce ukřičené demagogy, obrátit svůj zrak? Kde najde lídra, který začne řešit problémy této země, postaví se za její obyvatele a nebude se bát čelit odpovědnosti?

Jaký potenciál tvoří tato skupina hledajících? Kolik procent v populaci tvoří lidé, kteří každý den chodí do práce, vychovávají děti, chovají se slušně a usilují o to, aby se měli díky své práci a píli o něco líp, aniž by ukazovali prstem na druhé, aniž by čerpali výhody z dotací a státních zakázek? Kolik procent tvoří senioři, kteří si chtějí jen v klidu a pohodě vychutnat zasloužený odpočinek na penzi? A co mladí lidé, kteří chtějí studovat, svobodně cestovat, rozjíždět kariéru nebo vlastní podnikání, zakládat rodiny? Kolik je to celkem, 7, 10 nebo snad 20 procent?

Myslím si, že KDU-ČSL má dneska šanci dostat se do pozice vůdčí politické síly. Jako lidovci mají šanci dát České republice českou verzi Sebastiana Kurze. Ne, není to fantazírování. ODS se sice drží na svých dvanácti, třinácti procentech, nicméně už dál neroste. Petr Fiala už vyčerpal politický kapitál, který dostal do rukou při svém zvolení do čela strany. ODS navíc víc a víc soupeří s Piráty, přebírá postoje Topky a občas připomíná i ČSSD. To není hegemon pravého středu. Voliči, kteří jsou přimknutí k ODS, tak možná činí jen dočasně, než se objeví nový lídr.

Můj názor je ten, že KDU-ČSL nemá hledat nové předsedu, který stranu udrží ve Sněmovně, nemá hledat předsedu, který bude milý a sympatický, byť to je příjemný bonus. KDU-ČSL musí hledat lídra, který bude reálnou protiváhou Andreji Babišovi. Žádná jiná strana nic takového voličům nenabízí.

Pozor, já vůbec nemluvím o lídrovi, který permanentně kritizuje Babiše a jeho vládu. Mluvím o lídrovi, který bude schopen nastolit skutečně důležitá témata, nebude řešit, co na to říká Babiš ve svém nedělním hlášení. Bude to lídr, který dá na stůl vizi pro Českou republiku, její ekonomický rozvoj, podpoří moderní a flexibilní formy vzdělávání, bude mluvit jasně o naší zahraniční politice a bude stavět bezpečnost českých občanů na první místo, nebude se bát ani nových výzev, jako je (konzervativní) péče o životní prostředí. Bude také umět komunikovat s veřejností a inteligentním způsobem prodávat politiku KDU-ČSL (to opravdu nejsou příspěvky plné klišé na sociálních sítích), nebude se bát chodit mezi lidi, bude nabízet alternativu. Musí to být lídr, který bude schopen spojovat, hledat kompromisy a místo pokřikování Babišovi za zády, s ním bude schopný vést diskusi jako rovný s rovným.

Je jasné, že takový lídr se nerodí přes noc. Osobně si myslím, že KDU-ČSL osobnosti tohoto formátu má. Nebudu samozřejmě rozdávat nevyžádané rady. Stačí se však podívat na volební výsledky nedávných eurovoleb a porovnat aktivitu čelních politiků KDU-ČSL. Možná, že se ten český Sebastian Kurz jmenuje Tomáš.

Autor: Pavel Kovařík | pátek 22.11.2019 15:56 | karma článku: 22.61 | přečteno: 1013x

Další články blogera

Pavel Kovařík

Babiš a Hamáčkovo rázné bouchnutí do stolu v cukrárně

Co přesně obsahuje závěrečný audit Evropské komise týkající se střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, zatím nevíme. Je ale téměř jisté, že to nebude nic, co by jasně vyvrátilo dosud veřejně propíraná podezření.

2.12.2019 v 16:48 | Karma článku: 22.43 | Přečteno: 696 | Diskuse

Pavel Kovařík

Když se politici přiživují na lidské tragédii, ukazují své pravé úmysly

"Hyenismus!" Přesně toto slovo i s vykřičníkem mi přistálo ve zprávě. Šlo o reakci na aktivitu znojemského starosty, který v pátek na sociálních sítích zveřejnil kontroverzní příspěvek týkající se nedávné tragické havárie.

18.11.2019 v 6:21 | Karma článku: 33.41 | Přečteno: 4514 | Diskuse

Pavel Kovařík

Piráti to dokázali a využili své chyby k růstu. Ostatní strany se od nich mohou učit.

Piráti prošli testem intenzivního mediálního ostřelování. V posledních týdnech se po nich vozí kdekdo a nátěr jejich značky poněkud popraskal. K čemu došlo? Co se dělo v pozadí? A jak to strana nakonec zvládla?

7.11.2019 v 10:33 | Karma článku: 15.57 | Přečteno: 736 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Andrea Kostlánová

Prof. I.P.Pavlov, nositel Nobelovy ceny, o Leninovi

Stalin se svým prokurátorem Vyšínským připravoval moskevské monstrprocesy 1936-39, na kterých měl být jako jeden z prvních odsouzen Bucharin, a protože si na sebe předivo obžaloby musel sám vyrobit, aniž by to tušil, Stalin poslal

14.12.2019 v 19:26 | Karma článku: 15.18 | Přečteno: 333 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Konference o budoucnosti Evropy?

Sotva skončila tříletá diskuse o budoucnosti pobrexitové EU-27, která přinesla další prohloubení integrace, už se plánuje svolání konference o budoucnosti Evropy. Zdá se, že zastánci „stále užší unie“ si nikdy nedají pauzu.

14.12.2019 v 18:16 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 472 | Diskuse

Petr Burian

Každý chvilku tahá pilku

Příznivci A.Babiše v reakci na aktivity jeho odpůrců založili proti Milionům chvilek opoziční platformu Každou chvilku milion. První vystoupení se uskutečnilo na ploše Letiště Miloše Zemana. Kachnajakousvětneviděl byla u toho.

14.12.2019 v 16:50 | Karma článku: 14.63 | Přečteno: 391 | Diskuse

Miloš F. Pechar

Josef Laufer a Svobodná Evropa; krysa? Švejk? Kdo?

Před časem jsem si vzpomněl na Lauferův Dopis Svobodné Evropě. Strejda Gůůgl mi nabídl zajímavý odkaz.

14.12.2019 v 16:45 | Karma článku: 13.96 | Přečteno: 757 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Ještě k jadérku pana premiéra: dívají se na nás skrz prsty

Korektní informace lze nalézt např. u Mezinárodní agentury pro energetiku (IEA), jejím členem jsme i my, ale našli v naší energetické politice nedůslednosti.

14.12.2019 v 16:38 | Karma článku: 8.19 | Přečteno: 471 | Diskuse
Počet článků 73 Celková karma 21.86 Průměrná čtenost 1219

Sociolog a PR konzultant

www.kovarikpr.cz

Najdete na iDNES.cz