Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. února 2020 Dorota

Lidovci. Životaschopná alternativa?

27. 01. 2020 18:16:52
Lidovci si zvolili nového předsedu a současně obměnili nejužší vedení strany. Přestože to byla vynucená obměna kvůli předčasnému odchodu Marka Výborného z funkce, nejbližší cíle zůstávají.

KDU-ČSL potřebuje výrazný úspěch v krajských volbách a chce se vrátit do vlády po sněmovních volbách o rok později. Jenže tady leží pověstný zakopaný pes. KDU-ČSL se musí nejprve dostat do Sněmovny. Podaří se jim to s Marianem Jurečkou v čele?

Křišťálovou kouli nemám, ale troufnu si tvrdit, že KDU-ČSL má dva zásadní problémy.

První problém je relevance. Má KDU-ČSL ještě co nabídnout? Tato strana nedávno oslavila 100 let existence. Její křesťansko-sociální zakotvení je stále platné. Strana klade velký důraz také na zemědělství a čím dál více akcentuje otázky životního prostředí. Méně si už ví rady s tématy, jako je fungování ekonomiky, vzdělávání nebo bezpečnostní politika.

Problém také je, že se strana stále spoléhá především na své tradiční voliče, zejména věřící, případně na tzv. venkov. To by samozřejmě dávalo smysl, kdyby však část tohoto elektorátu současně nehledala zastání u jiných stran. KDU-ČSL přitom programově, respektive nabídkou témat, nedokáže oslovit další voličské skupiny. Občas se nějaká snaha objeví, ale proč by měl volič chodit za kováříčkem, když může rovnou za kovářem.

Jako příklad mohu uvést rodiny s dětmi, které se snažil oslovit už předseda Marek Výborný se svým týmem, a Marian Jurečka v tom chce podle svých slov pokračovat s ještě větší intenzitou. Jenže zatím nejviditelnějším počinem byl tzv. daňový balíček pro rodiny s dětmi, který slibuje zvýšení daňových slev na děti a bezúročnou půjčku pro mladé páry, ze které by stát odmazával určitou část dlužné částky podle počtu narozených dětí. To mi připadá spíše jako pokus o podbízení, než uvěřitelná prorodinná politika.

Dlužno dodat, že Marian Jurečka nabídl ve svém projevu delegátům mimořádného sjezdu několik konkrétních opatření, která by rád v budoucnu v případě vládního angažmá zrealizoval. Byly to opět spíše střípky, byť některé mohou někoho potěšit, spíše než nástin řešení problémů, které trápí lidi.

Pokud chce KDU-ČSL uspět, musí si odpovědět na otázku, koho chce oslovit a co mu chce nabídnout. Přitom to musí být nabídka, která bude uvěřitelná a bude rezonovat s potenciálními voliči.

Druhý problém je důvěryhodnost. Zatímco první problém se dá řešit, pakliže se nové předsednictvo pustí odhodlaně do práce, nalomená reputace se napravuje složitěji. Zvlášť, když tomu strana zápasící s důvěryhodností sama přikládá.

Nebo myslíte, že KDU-ČSL se tento problém netýká?

Vůbec se teď nechci přidávat k mediálnímu honu na Mariana Jurečku, kterému komentátoři podsouvají, že KDU-ČSL najisto naservíruje po volbách Andreji Babišovi. To je nefér. Nový předseda KDU-ČSL to řekl několikrát a celkem jasně. Podle jeho vyjádření je spolupráce s Andrejem Babišem takřka vyloučená. Jenže. Jenže!

Bohužel, byl to Marian Jurečka, který seděl ve vládě s ministrem financí Andrejem Babišem. Uznávám, že tehdy byla jiná situace. Obraz Andreje Babiše je teď mnohem barvitější a pochybností je o dost více, včetně trestního stíhání. Nedivím se však té všeobecné nedůvěře. Asi bych to tak nepitval, kdyby to nebyl Marian Jurečka, který se jal na sobotním sjezdu připomínat ODS její hříchy slovy:

"Těžko být s někým na palubě či v kajutě, když se ODS podílela v minulosti na pokřivení volebního systému, díky kterému je mimo jiné i současná situace, a stále odmítá tento omyl opoziční smlouvy pomoci napravit a podpořit novelu volebního zákona z dílny KDU-ČSL."

Chápu to, souhlasím, že volební systém značně degraduje sílu hlasu podstatné části voličů, a snažit se to napravit je více než záslužné. Mně osobně ale přijde problematičtější, že politik, jehož strana striktně odmítá spolupráci s komunisty, hlasoval jako ministr vlády v roce 2014 za pardon pro Andreje Babiše ve věci povinnosti předložit čisté lustrační osvědčení. Existuje významnější symbol spřízněnosti s předlistopadovou komunistickou mocí?

Druhý výrazný moment, který podle mého názoru dost zatřásl důvěryhodností nového vedení strany, tím pádem nejspíš i strany jako takové, byl krok Tomáše Zdechovského. Ten se na sjezdu vzdal kandidatury na předsedu. Přitom se jako první po oznámení rezignace Marka Výborného na post předsedy nechal veřejně slyšet, že chce být novým předsedou strany. Tomáš Zdechovský rozdával rozhovory na všechny strany, mluvil o své vizi a nabízel nová, dovolím si říci i zásadní, témata, která KDU-ČSL doteď opomíjela. Rozhodně to nebyl outsider a svou poslaneckou aktivitou i nasazením ukazuje, jak má fungovat politik, který při větším mediálním prostoru může vytvořit skutečnou alternativu Andreji Babišovi, jak voliči současné opozice poptávají.

Kolik kandidátů na předsedu strany, kteří se staví do pozice vážného favorita, se vzdá v den volby své kandidatury? Možná se to už někdy stalo. Blbý je, že Tomáš Zdechovský nabídl několik ne zcela konzistentních vysvětlení. Jedním bylo, že to od začátku celé dělal proto, aby díky mediální pozornosti otevřel důležitá témata, druhým bylo, že se rozhodl v noci před sjezdem, když uzřel, že Marian Jurečka a Jan Bartošek jsou opravdu kvalitní kandidáti a kterýkoli z nich bude výborným předsedou. Bravo.

Tohle zahrávání si s důvěryhodností je nebezpečné. Jak pak mají lidé věřit tomu, co strana říká, když se její představitelé rozhodují podle nejasných pohnutek a jsou schopní totálně popřít sebe sama bez uvěřitelného vysvětlení? Bohužel, to se pak týká i deklarace budoucí (ne)spolupráce s Andrejem Babišem.

Dá se s tím něco dělat?

Jistě. Asi bych začal tím, že si připustím chyby a začnu pracovat na nápravě pošramocené reputace.

Dále, a to je zjevné, bude důležité zapracovat na problému relevance, tj. na nabídce strany směrem k voličům. Výhoda KDU-ČSL je, že má ve svých řadách stále více než 20 tisíc členů, má se tedy o koho opřít. Marian Jurečka mluvil o tom, že chce dát prostor novým lidem. Tudy rozhodně vede cesta. V KDU-ČSL jsou zajímavé osobnosti i řada politických talentů, kteří ještě nedostali opravdovou šanci. Právě tito lidé mohou být nositeli nových myšlenek a důvěryhodně reprezentovat řešení jednotlivých programových obalastí. Pokud Marian Jurečka dokáže dostát této své proklamaci, pak se ukáže jako skutečný lídr skutečně demokratické strany. Lidovcům to přeji.

Stejně tak důležitá bude komunikace strany a jejích představitelů. Ostatně o tom mluvil na sjezdu i nově zvolený předseda. Nestačí však skočit na Facebook a kopírovat nedělní hlášení a komunikační styl Andreje Babiše. Tady neexistuje žádný univerzální recept, tedy krom osvědčené každodenní mravenčí práce, bude potřeba komunikaci obsáhnout v celé šíři a hlavně si ujasnit, ke komu a jak bude strana promlouvat.

Držím palce.

Autor: Pavel Kovařík | pondělí 27.1.2020 18:16 | karma článku: 17.38 | přečteno: 437x

Další články blogera

Pavel Kovařík

Biomatky patří zavřít!

Domácí porod by měl být postaven mimo zákon a měl by být postihován bezohlednými tresty. Nikdo nemá právo ohrožovat život nenarozeného dítěte. Stíhat by se měli všichni, kdo k tomu jakýmkoli způsobem napomáhají.

17.2.2020 v 6:41 | Karma článku: 43.23 | Přečteno: 24044 | Diskuse

Pavel Kovařík

Přežijeme bez povinné školní docházky?

Povinnou školní docházku máme v českých zemích přibližně 150 let. O reformě českého školství se přitom v posledních dekádách mluví nepřetržitě. Co když ale místo sofistikovaných reforem povinnou školní docházku jednoduše zrušíme?

11.2.2020 v 17:38 | Karma článku: 25.73 | Přečteno: 1395 | Diskuse

Pavel Kovařík

Babiš a Hamáčkovo rázné bouchnutí do stolu v cukrárně

Co přesně obsahuje závěrečný audit Evropské komise týkající se střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, zatím nevíme. Je ale téměř jisté, že to nebude nic, co by jasně vyvrátilo dosud veřejně propíraná podezření.

2.12.2019 v 16:48 | Karma článku: 22.92 | Přečteno: 739 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Nechutné zpochybňování počtu účastníků na akcích chvilkařů pokračuje

Letošní premiérové vystoupení chvilkařů, zahájení demokratické „štafety“ od krajského města k městu, vzbudilo mezi veřejností opět dohady, zda čísla o počtu účastníků jsou reálná.

26.2.2020 v 17:20 | Karma článku: 21.16 | Přečteno: 820 | Diskuse

Jan Ziegler

V Řecku zmizely peníze pro migranty neznámo kam

Je to smutný příběh. Řecká vláda opakovaně pláče nad tím, že nezvládá problémy s uprchlíky a nabádá ostatní členské země Evropské unie, aby si jich část převzaly. Jenomže si za potíže také může sama.

26.2.2020 v 17:20 | Karma článku: 23.25 | Přečteno: 464 | Diskuse

Petr Burian

Křeček prý štěká

V bitvě o Křečka na postu ombudsmana jsem se stále nedozvěděl, co mu jeho kritici vyčítají. A vzhledem k tomu, že to nevědí ani oni sami, vydal jsem se dle hesla "když nejde Křeček k blogerovi, musí bloger ke Křečkovi" to zjistit.

26.2.2020 v 16:46 | Karma článku: 28.87 | Přečteno: 480 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Noční vlk Foldyna unikl z oranžového kriminálu

Nedalo mu to žádnou práci, dveře byly otevřené a jediný problém byl v tom, že ho z nich nikdo nevykopl. Musel odejít sám a bez trnové koruny vyhozeného mučedníka. Jeho první kroky na svobodě mířily ke kolegům - vlčím vlastencům...

26.2.2020 v 12:46 | Karma článku: 33.62 | Přečteno: 2522 | Diskuse

Karel Vašíček

Na obzoru Covid-19

Zprávy ze světa jsou alarmující. Koronavir nazvaný Covid-19, který se rozšířil v Číně je blízko našich hranic. Itálie je v ohrožení a vzhledem k cestovnímu ruchu v Česku, zaměřeném do Itálie, je otázkou několika týdnů.

26.2.2020 v 12:36 | Karma článku: 8.54 | Přečteno: 460 | Diskuse
Počet článků 76 Celková karma 28.78 Průměrná čtenost 1514

Sociolog a PR konzultant

www.kovarikpr.cz

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

I po více než osmi letech od vydání je Skyrim králem erotických modifikací

Díky podpoře uživatelských modifikací se kolem Skyrimu vytvořila silná komunita, která svoji modlu neustále vylepšuje....