Pátek 10. dubna 2020, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 10. dubna 2020 Darja

Biomatky patří zavřít!

17. 02. 2020 6:41:00
Domácí porod by měl být postaven mimo zákon a měl by být postihován bezohlednými tresty. Nikdo nemá právo ohrožovat život nenarozeného dítěte. Stíhat by se měli všichni, kdo k tomu jakýmkoli způsobem napomáhají.

Dokonce bychom měli jít tak daleko, že budeme trestat už samotné zvažování domácího porodu.

Toto vše navrhuje politik ODS Pavel Novotný. K tomu zcela vážně navrhuje sazbu 10 let a žádné slitování.

...

Souhlasím. Nikdo nemá právo ohrožovat život nenarozeného dítěte. Ale také nemá nikdo právo zpochybňovat roli ženy - rodičky - matky v celé věci.

Věřím, že naše společnost je natolik vyspělá, že dokážeme hledat cesty, jak z porodu udělat plnohodnotný zážitek odpovídající významu vstupu nové lidské bytosti do života. Věřím, že dokážeme nadále zkvalitňovat služby spojené s porodem, vytvářet prostředí bezpečí, důvěry a ohleduplnosti, ve kterém je rodička na prvním místě. Nikoli stres, nikoli pocity matky, že je tu až na posledním místě, nebo že se nedej bože ocitla v nějaké odosobnělé továrně na rození dětí.

Možná to pro někoho bude znít přehnaně. Pro jistotu si všimněte, že nikde nepíšu o tom, že české porodnice jsou na tragické úrovni. Přesto těžko můžeme říci, že jsou bezvadné. Zvláště pokud vyrazíme z Prahy a velkých měst na periferii.

Pokud budou politici, jako je Pavel Novotný, naslouchat ženám, které prošly zkušeností s porodem, dozví se v mnoha případech to samé. Dozví se také, proč je řada žen ve stresu, když má jít do porodnice. Dozví se, proč více a více žen inklinuje k domácímu porodu. Často je pohání strach. Připadá mi to dost pochopitelné. Rozhodně si nemyslím, že je na místě vytahovat jako argument stav zdravotnictví v Rumunsku nebo dokonce Africe, jako to dělá Novotný. "Běž rodit do Ugandy, nebo sklapni a nekecej do toho." Argumentovat tím nejhorším je oblíbený trik politických manipulátorů a demagogů. To pak není diskuse, která by posouvala věci k lepšímu.

Kladu si otázku, nakolik chce Pavel Novotný tuto věc skutečně řešit, anebo je to jen součást jeho politického marketingu. V obou případech mi provedení připadá nešťastné. Novotný si dlouhodobě zakládá na poněkud svérázné politice, což v jeho případě znamená především kontroverzní aktivity na hraně zákona a vyvolávání konfliktů.

Nemyslím si, že země, která vítězí, jak nazvala ODS svou vizi pro Českou republiku, je zemí, která rozeštvává obyvatele a pořádá hon na bezbranné. Copak chtít od konzervativního pravicového politika elementární slušnost a úctu k druhým lidem je tak moc? Je vizí této politické strany, kdysi vůdčí prozápadní transformační síly, skutečně to, že stát bude zavírat lidi za názor, který neodpovídá jejich přesvědčení?

Budeme namísto diskuse o tom, jak něco zlepšit a přiblížit se západním standardům, dehonestovat lidi tím nejpodlejším způsobem?

Novotný si asi připadá jako rázný a silný vůdce, když označuje jiné diskutující (rozuměj ženy) jako fešandy, nesoudné nebo hloupé krávy, diliny, a korunuje to tím, že místopředsedkyni jiné politické strany píše, "Andulo, jsi ještě mladá, hloupá a neodpovědná, budeš rodit jednou tak jak ti říkám, princezno."

No já nevím. Takový Andrej Babiš o sobě prohlásil, že je urputné hovado, a někdy se tak asi i chová. Ale vedle Novotného je to sympaťák s rozhledem a pochopením, který vede zemi vstříc západním civilizačním standardům.

Nevím, jak je to s domácími porody po lékařské či technické stránce, a ani se nechci pasovat do role odborníka. Prostudoval jsem si závěry z několika studií a nemám pocit, že domácí porod rovná se plánovaná vražda. Ano, riziko potíží je objektivně vyšší. Ve Švédsku a Norsku je však kupříkladu v případě domácích porodů nulová úmrtnost. Neměla by toto pro nás být ta správná výzva?

Neměli bychom na politiky klást větší nároky, chtít od nich víc, když už je máme, než stand-up komedii a soutěž v kreativitě při vymýšlení urážek?

Skutečně něčemu pomůže, když onálepkujeme kohokoli jako biomatku, či pro ještě lepší pocit z vlastní nadřazenosti označením lesana? Toto není nic jiného, než dobře popsaná taktika manipulátorů z ruských trolích farem, útočit na pudy, vytvářet si umělé protivníky a vyrábět z nich homogenizované skupiny, do kterých se můžou ostatní za všeobecného veselí strefovat.

Novotný přesně toto dělá, a dělá to pravděpodobně cíleně, a zůstává už jen málo uvěřitelný, když bojuje proti totalitářům, náckům a ruským trolům, ale v konečném důsledku sám přebírá jejich praktiky. Není na co být hrdý.

Smutnější mi ovšem připadá, že tady už vlastně ani tak nejde o politika Pavla Novotného, ani o politickou stranu ODS, která si přesně tímto, bohužel, sama zadělává na nálepku nahnědlé politické formace. Jde tu o další pokračování hrubnutí politiky pod dobře známý heslem "čím hůře, tím lépe". Čím více je rozeštveme, tím rychleji půjdeme nahoru, a po nás potopa.

Toto důvěru v české porodnice, a celkově zdravotnictví, nezlepší. Poděkovat můžeme Pavlu Novotnému a podobným štváčům. Škoda, že svou energii a nasazení nedokáží uplatnit lepším způsobem.

Edit: Protože se množí v diskusi narážky na použití slovního spojení "plnohodnotný zážitek", rád bych ještě dodatečně uvedl, že tím skutečně nemyslím cool zážitek, který si jdeme užít pro své potěšení. Spojení jsem ale použil zcela záměrně. Plnohodnotným zážitkem v kontextu porodu myslím to, aby žena mohla vlastní porod prožít v celé plnosti, v bezpečném prostředí založeném na důvěře, nikoli ve stresu a pod tlakem okolí, aby se na to mohla plně soustředit a cítit se respektována. Omlouvám se tedy za své asi nedostatečně vysvětlené vyjádření všem, kdo v tomto vidí nějakou konzumní touhu po zážitcích.

Autor: Pavel Kovařík | pondělí 17.2.2020 6:41 | karma článku: 43.25 | přečteno: 24069x

Další články blogera

Pavel Kovařík

Přežijeme bez povinné školní docházky?

Povinnou školní docházku máme v českých zemích přibližně 150 let. O reformě českého školství se přitom v posledních dekádách mluví nepřetržitě. Co když ale místo sofistikovaných reforem povinnou školní docházku jednoduše zrušíme?

11.2.2020 v 17:38 | Karma článku: 25.86 | Přečteno: 1413 | Diskuse

Pavel Kovařík

Lidovci. Životaschopná alternativa?

Lidovci si zvolili nového předsedu a současně obměnili nejužší vedení strany. Přestože to byla vynucená obměna kvůli předčasnému odchodu Marka Výborného z funkce, nejbližší cíle zůstávají.

27.1.2020 v 18:16 | Karma článku: 17.38 | Přečteno: 437 | Diskuse

Pavel Kovařík

Babiš a Hamáčkovo rázné bouchnutí do stolu v cukrárně

Co přesně obsahuje závěrečný audit Evropské komise týkající se střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, zatím nevíme. Je ale téměř jisté, že to nebude nic, co by jasně vyvrátilo dosud veřejně propíraná podezření.

2.12.2019 v 16:48 | Karma článku: 22.92 | Přečteno: 741 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Přemysl Čech

O tom, že nežijeme už v socialismu.

Tak to by si měl především uvědomit hlasatel té věty pan Hrušínský.. Ano, v socialismu bylo v rámci kultury vše dotováno a hlavně to, co se tehdejšímu režimu líbilo.

10.4.2020 v 12:06 | Karma článku: 25.14 | Přečteno: 286 | Diskuse

Jan Dvořák

Velký pátek na samotce u lesa

V tom nejexluzivnějším vysílacím čase nás premiér na všech velkých kanálech naléhavě nabádal, abychom ve čtyřech volných dnech nepropadli rozvolňovací tenzi a nezačali s nekontrolovaným proměřováním okolí.

10.4.2020 v 11:53 | Karma článku: 3.71 | Přečteno: 92 | Diskuse

Petr Bajnar

Velikonoce v čase koronaviru

Velikonoce původně vznikly jako duchovní svátek spojený s oslavou počátku jara a tím i zrození nového života v rámci přirozeného odvěkého přírodního cyklu.

10.4.2020 v 11:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 | Diskuse

Zuzana Palečková

S Čínou na věčné časy

a nikdy jinak! Že vás trochu mrazí? Tak to mě taky. Jako malé mně to vysvětloval táta, jenže teď už to nechápeme ani jeden.

10.4.2020 v 11:43 | Karma článku: 9.44 | Přečteno: 106 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Univerzitní nemocnice v Curychu

Patří ve Švýcarsku k těm největším a v koronavirové krizi hraje stěžejní roli. Perfektní organizace diagnostiky a léčby všech akutních případů bez rozdílu, ale i výzkum očkovacích látek.

10.4.2020 v 10:44 | Karma článku: 5.59 | Přečteno: 155 | Diskuse
Počet článků 76 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1515

Sociolog a PR konzultant

www.kovarikpr.cz

Rouška zastaví koronavirus, potvrdili vědci. Laboratoří je i celé Česko

Experimenty potvrdily, že klasická chirurgická rouška výrazně snižuje výskyt koronaviru ve vydechovaném vzduchu....

Bruce Willis je v karanténě s exmanželkou Demi Moore. Dceři oholil hlavu

Bruce Willis (65) a Demi Moore (57) se rozvedli před dvaceti lety. Vycházejí spolu ovšem tak dobře, že tráví karanténu...

Díky koronaviru v pornu vydělávám velké peníze, říká bývalá Disney hvězda

Po neúspěchu v Hollywoodu přesedlala Maitland Wardová (42) na kariéru v pornoprůmyslu, kde se jí velmi daří. Herečka se...

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...