Volby nejsou povinnost, aneb zamyšlení nad předvolební agitkou

20. 10. 2017 12:58:59
Zdá se mi to, nebo se ta předvolební agitace zvrhává v samoúčelný nátlak? Navíc ty argumenty, které nás popohánějí k volbám, jsou nekorektní manipulací na hraně emočního vydírání. Tady je 8 z nich a jejich skutečná podstata.

Hlavněběžteprosimvasvolit!

Já vám nevím, ale na mě ta všudypřítomná agitka působí dost otravně.

Celebrity, jůtubeři, herci, spisovatelé... každý nabádá, ať jdeme k volbám. Zaznívá to od skautů, sdružení YMCA, polívčičku si na tom přihřívají portály jako Manipulatori.cz, ale i car-sharingové firmy. Navíc se v posledních dnech objevily i bizarnější pokusy. Dominik Feri rapuje, že volby jsou lepší než onanie, a děti z pražské základky se těší, až dorostou, aby mohly volit, a zpívají o tom písničku.

Asi takto.

Ať si každý rozhodne sám za sebe, jestli volit chce nebo ne. Osobně si myslím, že nemá smysl chodit k volbám, pokud nevím, koho volit, pokud politikům nedůvěřuji, a už vůbec ne v případě, že chci volit proti někomu.

Smysl to má podle mě tehdy, když chci podpořit něco konkrétního, konkrétní plán, vizi, případně konkrétní osobnost.

Tedy žádné, to je jedno, koho budete volit, hlavně běžte k volbám.

Místo účasti ve volbách se totiž dá dělat spousta jiných, užitečnějších věcí.

(Tady je 10 alternativ, kterými můžete udělat něco pro sebe a své okolí.)

Myslím si, že všechno to nabádání k volbám je nesmyslné. Odmítám všechny ty argumenty, které z nevoličů dělají lemply, parazity a bezcharakterní jedince. Většina z toho, co slouží jako argumenty pro účast ve volbách jsou čiré manipulace útočící na naše emoce a zneužívající dobré úmysly a ochotu podpořit tvůrčí práci.

Protože tenhle typ předvolební manipulace považuji za obzvlášť proradný, sepsal jsem přehled osmi přetrvávajících přesvědčení, se kterými se můžeme setkat nejčastěji. Alespoň podle mé zkušenosti.

Přečtěte si je a nenechte se vtáhnout do hry emocí a vydírání. Nenabádám k tomu, abyste se vykašlali na volby. Volte, pokud chcete a pokud chcete svým hlasem něco říct!

1. Volit je morální povinnost

To je opravdu troufalé tvrzení. Obzvlášť od politiků, jejichž skandály plní doslova denně stránky novin. Dělat z čehokoli záležitost morálky, tj. dobra a zla, je obvyklá metoda, když dojdou veškeré argumenty. A pokud připustíme otázky morálky v souvislosti s volební účastí, pak se naopak ptám, jestli je morální volit? Vezmu jeden extrémní případ. Představme si situaci, kdy nějaká vláda vyšle válečné jednotky do válečného konfliktu, kde se mezi oběti počítají vojáci i civilisté. Vláda nese za nasazení svých vojenských jednotek odpovědnost. Voliči nesou odpovědnost za vládu, kterou si zvolili. Jak dopadnou volby, ze kterých taková vláda vzešla, z pohledu morálky? A nemusí jít nutně o extrémní situace, jako jsou války. Vždyť většina zákonů a legislativních opatření někoho omezují, něco regulují, někomu něco nařizují. A často proti jeho vůli.

2. Volit je vlastenecká povinnost

Cítíte se být vlastenci? Podle staršího průzkumu CVVM z roku 2015 bylo 47 % Čechů hrdých na svou vlast a 30 % by jich šlo dobrovolně bránit zemi do ozbrojeného konfliktu. Je to hodně nebo málo? A je to důvod jít k volbám? Domnívám se, že většina lidí chce od života úplně jiné věci, než bránit vlast. Vlastenectví je konstrukt, se kterým rádi operují politici. Vlastenecká karta se vytahuje vždy, když je potřeba umlčet nesouhlas veřejnosti a podpořit nějaké kontroverzní opatření, jako je vysílání armády do válečných konfliktů, stavbu cizí vojenské základny, zpřísnění hraničních kontrol nebo šmírování občanů. Na vlasteneckou notu a hrdost se hraje i v případě zvyšování daní, které slouží k zajištění chodu státu, vlasti.

3. Kdo nevolí, nemá nárok si stěžovat

A není to naopak? Když někdo volí, spoluzodpovídá za rozhodování zvolených politiků. Svou volbou jim vystavil dobrozdání, že jej mohou zastupovat a rozhodovat za něj. Svou volbou vyslovil souhlas s tím, co budou zvolení politici v následujícím volebním období provádět. Ten, kdo naopak nevolil, nedal politikům žádné zplnomocnění, aby v jeho jménu cokoli prováděli. Ať se na to budeme dívat z kterékoli strany, nejsem si jist, že ten argument o stěžování si má vůbec nějaký smysl. Proč bychom měli vycházet z toho, že ten, kdo nevolí, si bude následně stěžovat? Proč a na co? Co když jsou to lidé, kteří nevolí, protože v tom nevidí smysl, ale snaží se věci řešit po svém, spolu s ostatními, aktivně? Nebo prostě dělají to, co pro ně osobně má větší smysl, i kdyby to bylo lenošení u televize?

4. Každý hlas se počítá a právě ty můžeš rozhodnout volby

Skutečnost je taková, že jeden hlas nikdy žádné volby nerozhodl. (Připouštím výjimku při komunálních volbách v nějaké menší obci.) Jediný důvod, proč se počítá každý jeden hlas, je volební účast. Čím více, tím lépe, tím větší legitimita zvolené politické garnitury bez ohledu na rozložení hlasů mezi jednotlivé strany. Volby nerozhoduje jeden hlas, nerozhoduje je ani deset hlasů. Navíc je docela dobře možné, že právě ten váš hlas přispěje k vítězství úplně jiné strany kvůli poměrně vysokému prahu pro vstup do sněmovny (min. 5 %) a složité přepočítávací metodě hlasů.

5. Jde o budoucnost vašich dětí

Cítíte v tom to vydírání? A vlastně i prázdnotu toho sdělení? Každému jde přeci o budoucnost vlastních dětí. Každý má ale jinou představu o jejich budoucnosti. A navíc, děti mají svoji vlastní představu. A opravdu tomu pomůže účast ve volbách? Když na vás někdo vyrukuje s tímto, obvykle zapomíná dodat, jak by ta budoucnost měla vypadat. A když už něco, tak většinou vytasí hrozbu nějakého diktátora, který nastoupí k moci po volbách a zkazí vašim dětem budoucnost. Není náhoda, že popis diktátora, který vzejde z voleb, ve kterých nebudete správně hlasovat, zcela náhodou odpovídá popisu jeho politického oponenta. S diktátorem i bez něj, osobně bych raději nechal budoucnost dětí na dětech. Nebo máte snad pocit, že tu vaši budoucnost (pozitivně) vytvořili a vytvářejí politici? Jistě své děti dokážete podpořit v rozvoji i jinak a lépe.

6. Nenech za sebe rozhodovat druhé

To je dobře míněná rada. Když nebudeš volit, rozhodnou za tebe ostatní. Jenže oni rozhodnou stejně. Statistika je neúprosná. Hlavně ale i v případě, že vyhraje strana, kterou jste volili, nebudete to vy, kdo bude rozhodovat. Bude to hrstka politiků, kterým jste odevzdali hlas. To oni budou rozhodovat za vás (i za ostatní). Takže právě tím, že volíme, necháváme za sebe rozhodovat druhé. A ještě jedna věc. Kolik lidí je ještě dnes, v den voleb, nerozhodnutých, koho budou volit? A kolik lidí svěřuje své rozhodnutí volební kalkulačce? Zatímco to první otevírá dveře snadnější manipulaci a sklonu rozhodovat se na poslední chvíli impulsivně, to druhé je pak naprosté odevzdání se tvůrcům této aplikace. Nebo máte pocit, že sada vybraných otázek pokryje vaše názory a postoje a opravdu ukáže na míru shody s jednotlivými politickými stranami? Tak jak je to tedy s tím rozhodováním?

7. Ti, co nevolí, umožňují zvolit ty nejhorší populisty a tyrany

Opět je to naopak. Ti co volí, volí z velké části populisty a dokonce tyrany. Samozřejmě, toho populistu a tyrana si každý představuje jinak. Ale podívejte se na výsledky kterýchkoli voleb. Copak ty populisty a tyrany zvolili lidé, kteří nešli k volbám? A i když připustíme, že volební účast má vliv na výsledky voleb, je to právě naopak, než nám tvrdí. Rostoucí volební účast totiž nahrává velkým stranám, které jsou etablované, jsou podporované médii a vyzdvihované předvolebními průzkumy. Opět prostá statistika. Takže pokud by nástupu populistů a tyranů měla zabránit volba někoho nového, "nezkaženého", pomůže mu spíše nižší volební účast. A ještě jedna poznámka, abychom nevolili populisty a tyrany, proto volíme menší zlo? Volíme tedy menší populisty a menší tyrany? To tedy raději nevolit.

8. Volby jsou jednou z mála možností, jak říct svůj názor

Volby jsou především o rozdělování hlasů a následném rozdělení mandátů a podílu na moci. Jaký názor vyjádříte tím, že podpoříte konkrétní politickou stranu? Podepisujete se pod její volební program v plném rozsahu? Nebo vyjadřujete úplný souhlas s názory jejich představitelů? Nebo tím naopak vyjadřujete nesouhlas - s čím konkrétně? Ne, o váš názor nejde. Jde o váš hlas, jde o příspěvek k celkovému skóre volebního zisku. Kdyby se o váš názor někdo z politiků skutečně zajímal, ptal by se na něj jiným způsobem. Ostatně, kolikrát jste se osobně potkali s poslancem za váš volební obvod?


Doufám, že jsem vás tímto přehledem příliš neotrávil. Mým cílem není přemluvit vás, abyste zůstali doma a na volby se vykašlali. Pouze chci nabídnout jiný pohled na argumenty, které obvykle padají před volbami a berou nám svobodu rozhodovat se podle sebe. Jinými slovy, pokud se rozhodnete jestli a koho volit podle sebe a nenecháte se vydírat neférovými argumenty, pak je každé rozhodnutí správné.

Hodně štěstí!

Autor: Pavel Kovařík | pátek 20.10.2017 12:58 | karma článku: 22.29 | přečteno: 775x

Další články blogera

Pavel Kovařík

Pohádky z periferie

Kam zmizely důležité dokumenty? Co radnice tají? Platí prohlášení představitelů radnice, nebo jsou to jen laciné předvolební kejkle?

8.6.2022 v 20:02 | Karma článku: 13.07 | Přečteno: 321 | Diskuse

Pavel Kovařík

Roušky pro neočkované učitele. Stigma pohledem sociologa

Učitelé, kteří se nenechali očkovat, musí od začátku listopadu ve třídách nosit roušky. Proč je to špatný nápad a co k tomu říká sociologie?

2.11.2021 v 7:08 | Karma článku: 29.76 | Přečteno: 894 | Diskuse

Pavel Kovařík

Právo bránit se se zbraní v ruce: Budeme po sobě více střílet?

Ústavní zákon bránit se se zbraní v ruce začne platit za pár dnů. Máme se bát zvýšené míry násilí se zbraní v ruce? Nakolik jsou obavy o militarizaci české společnosti oprávněné?

19.8.2021 v 11:47 | Karma článku: 21.16 | Přečteno: 603 | Diskuse

Pavel Kovařík

Ghetto uprostřed města. Paradox tažení proti nežádoucím

Některá města dlouhodobě trápí oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů, stručně řečeno ghetta. Znojmo si takové ghetto pořídí rozhodnutím vlastní radnice. Důvodem jsou podle starosty tzv. „nepřizpůsobiví".

18.8.2021 v 7:03 | Karma článku: 16.21 | Přečteno: 991 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Žamboch

Putinovo dnešní vojenské srovnání NATO a Ruska záměrně kulhá.Situace Ruska je o dost lepší

Dnešní srovnání NATO Putinem dalším chytrým Putinovým tahem.Prohlášení "Rusko vydává desetkrát méně na obranu než Spojené státy, tak je ruský útok na NATO nesmyslný." má ukolébat veřejnost evropských členů NATO.Je to však jinak.

28.3.2024 v 20:10 | Karma článku: 6.23 | Přečteno: 121 | Diskuse

Jan Pavelec

ČR má se svým upoceným pojetím liberalismu 200 let zpoždění.

Podle Listiny základních práv a svobod se Česká republika nesmí vázat na jakoukoliv výlučnou ideologii či náboženské vyznání, a podle Ústavy má být státem sociálním, nikoliv (neo)liberálním.

28.3.2024 v 15:50 | Karma článku: 13.08 | Přečteno: 190 | Diskuse

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 28.44 | Přečteno: 599 | Diskuse

Petr Duchoslav

Ruský břeh Roberta Fica

Jsem proslovenský, dělám vlasteneckou a suverénní politiku, vše jen pro národ. Tak by se stručně dala charakterizovat politika staronového premiéra Roberta Fica. Zní to sice líbivě, ale realita je bohužel jiná.

27.3.2024 v 9:24 | Karma článku: 25.26 | Přečteno: 527 | Diskuse

Petr Štrompf

Utažený kremelský šroub. Stržený závit pak způsobí pohromu

Islamisté vraždící v Moskvě. Mrtví na obou stranách ukrajinské fronty. Represe režimu, žijícího ve strachu o sebe samého. Šrouby stále utahuje a bude je utahovat ještě víc.

26.3.2024 v 17:34 | Karma článku: 18.92 | Přečteno: 471 | Diskuse
Počet článků 90 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1589

Sociolog a PR konzultant

www.sociolog.cz | www.kovarikpr.cz

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...